Wychodzenie z długów, czyli 5 kroków do oddłużenia

Wychodzenie z długów, czyli 5 kroków do oddłużenia Zagrożenie spiralą zadłużenia dotyczy każdego z nas. Wystarczy wypadek, choroba, utrata pracy czy jedna zła decyzja jaki kredyt zaciągnąć i możemy stracić płynność finansową. Aby spłacić poprzednie pożyczki i kredyty musimy zaciągać nowe i wpadamy w spiralę zadłużenia. Wyjściem z tej podbramkowej sytuacji jest oddłużenie. Poniżej przedstawiamy pięć prostych kroków na drodze do oddłużenia i wyjścia z długów:

1. Nie czekaj

Szukaj rozwiązania wcześniej, gdy tylko pojawią się pierwsze symptomy problemu. Długo może Ci się wydawać, że panujesz nad sytuacją. Ciągle będziesz próbować utrzymać status quo, udawać że nic się nie zmieniło. Jednak coraz więcej czasu będzie potrzeba na znalezienie banku lub pożyczkodawcy, który zgodzi się udzielić Ci kredytu, na coraz bardziej morderczych warunkach. W tym czasie Twoja pensja wcale nie urośnie, a może nawet zmaleje. Nie pozwól aby lęk przed wierzycielami całkowicie sparaliżował Twoje działania, szukaj porady wcześniej. [signinlocker]

2. Ułóż plan oszczędzania i spłat

Chudniesz, gdy spalasz więcej kalorii niż zjadasz. Podobnie z wydatkami: oszczędzasz, gdy wydajesz mniej niż zarabiasz. Aby odzyskać kontrolę nad swoim budżetem zaplanuj oszczędności i postaraj się notować wydatki. Na początek spróbuj odkładać małe sumy, ale rób to systematycznie, bez oszukiwania i zaokrąglania. Większość z nas na co dzień nie odczuje, że dysponuje mniejszym budżetem, a oszczędności będą rosły. Ponadto dobrze jest zrobić rachunek sumienia. Nie ma lepszej motywacji na rzucenie palenia niż zaoszczędzone pieniądze. Kupienie świnki skarbonki i wrzucanie tam tych pieniędzy, które zaoszczędziliśmy, unaoczni ile można w ten sposób zaoszczędzić.

3. Korzystaj z porad ekspertów

90% sukcesu w oddłużeniu to Twoje nastawienie. Pozostałe 10% to wiedza finansowa. O wyjściu z zadłużenia napisano i powiedziano już niemal wszystko: powstały na ten temat dziesiątki książek, setki artykułów, tysiące stron internetowych, odbyto też całe multum wystąpień na konferencjach, których było głównym tematem. Dostęp do informacji jest powszechny, dlatego nie ma usprawiedliwienia dlaczego miałoby się z tej wiedzy nie korzystać. Analizuj i porównuj dostępne informacje, jeśli żargon finansowy jest dla Ciebie niezrozumiały nie bój się prosić o pomoc ekspertów.

4. Negocjuj

Nie unikaj kontaktu z bankiem, pilnuj aby zawsze odpowiadać na monity i telefony. Jak tylko pojawią się kłopoty, poinformuj bank o nich. Oddłużenie może polegać na zamianie rat na malejące, wydłużeniu okresu spłaty lub tzw. „wakacjach kredytowych”, czyli kilkumiesięcznej karencji w spłacie kredytu. Można też zmienić kredyt na korzystniejszy, np. w innym banku. Musisz tylko być prawdziwym dyplomatą i negocjatorem. Nie ma różnicy wielkiej jaka to jest kwota, czy to kredyt hipoteczny, czy zwykły. Jeśli brakuje ci kompetencji lub zwyczajnie odwagi, poproś aby w Twoim imieniu zrobiła to firma specjalizująca się w negocjacjach.

5. Nie ukrywaj przed rodziną problemów

Relacje w rodzinie bywają różne. Idealny styl życia składa się z serdecznych stosunków między małżonkami i dziećmi. Relacje w rodzinie powinny być oparte na wzajemnym porozumieniu, szacunku, zaufaniu i lojalności. Nie pozwól aby poróżniły Was problemy finansowe – razem łatwiej znajdziecie rozwiązanie.
Zadbaj o swoje finanse! Nie bój się, poprosić o radę. Pomożemy rozwiązać Twój problem i przywrócimy spokojną głowę. Skontaktuj się z nami: tel. +48 733 977 353 email:oddluzenia@eMediator.pl
[/signinlocker]

Komentarze