Obrót wierzytelności – na czym polega?

Obrót wierzytelności – na czym polega? Obrót wierzytelnościami jest realizowany w dwojaki sposób: bezpośrednio i pośrednio. Obrót bezpośredni polega na zakupie wierzytelności w celu ich windykacji lub dalszej odsprzedaży, bądź też zamianie wierzytelności. Forma pośrednia obrotu to między innymi faktoring. Obrót wierzytelności jest regulowany przez przepisy kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 509 § 1 KC wierzyciel (cedent) może dokonać cesji (przelewu) wierzytelności, czyli bez zgody dłużnika przenieść ją na osobę trzecią (cesjonariusza), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu lub właściwości zobowiązania. Najczęściej zbywane są wierzytelności wymagalne, czyli takie, których termin zapłaty już minął. Z reguły koszt cedowanej wierzytelności jest niższy od jej wartości nominalnej. Warto pamiętać, iż wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki. Przedmiotem cesji może być każda wierzytelność, jeżeli tylko jest zbywalna. Należy pamiętać jednak, że przelew wierzytelności może dotyczyć tylko takich wierzytelności, które przed zawarciem umowy nie przysługiwały osobie trzeciej względem dłużnika.[signinlocker] Wierzytelności, których nie można przelewać to:
  • prawo odkupu,
  • prawo pierwokupu,
  • prawo dożywocia,
  • roszczenia odszkodowawcze z tytułu czynu niedozwolonego; wyjątek stanowią roszczenia już wymagalne i uznane na piśmie bądź też przyznane prawomocnym wyrokiem sądu,
  • udział wspólnika w spółce cywilnej.
Ponadto w odniesieniu do niektórych kategorii wierzytelności istnieją ograniczenia w ich zbywaniu, a więc także przelewie, uzależniające skuteczność ich zbycia od zaistnienia pewnych szczególnych warunków, np.:
  • zastaw – można go przenieść tylko wraz z wierzytelnością, którą zabezpiecza,
  • wierzytelność dzierżawcy wobec wydzierżawiającego – można ją przenieść tylko wtedy, jeśli wyrazi na to zgodę wydzierżawiający,
  • hipoteka zwykła – można ją przenieść tylko wraz z wierzytelnością, którą zabezpiecza.
Przelewu wierzytelności nie można też dokonać, jeśli sprzeciwia się temu właściwość zobowiązania. Nie można np. przelać: prawa do alimentów, prawa do autorstwa utworu, wierzytelności z umowy poręczenia, wierzytelności z umowy o dzieło. Instytucja przelewu wierzytelności może być wykorzystywana zarówno przez banki, jak i w obrocie handlowym, w stosunkach między podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą.
Warto zapamiętać! Cesja – wywodzi się z łacińskiego słowa cessio i oznacza dobrowolne odstąpienie, przelew, przeniesienie, wyzucie się, pozbawienie, przelew wierzytelności. Cedent – dokonywający cesji, ten który ceduje, przekazuje swoje prawa do czegoś na rzecz innego podmiotu. Cesjonariusz – osoba, na rzecz której dokonano cesji.
[/signinlocker]

Komentarze