Kiedy ma miejsce wypadek w drodze „do i z” pracy?

Kiedy ma miejsce wypadek w drodze „do i z” pracy? Polskie drogi są jednymi z najbardziej niebezpiecznych w Europie. Każdego dnia dochodzi do kilkuset zdarzeń, które mają mniejsze i większe konsekwencje również na gruncie prawnym. Aby odpowiedzialnością za pewne zdarzenia móc obarczyć pracodawcę, wypadek musi spełniać warunki wypadku w drodze „do i z” pracy. Definicję tego zdarzenia podano w art. 57b ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1440) w następujący sposób:
Za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Jednakże uważa się, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z pracy, mimo że droga została przerwana jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także wówczas, gdy droga, nie będąc drogą najkrótszą, była dla ubezpieczonego, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza.
Wypadek w drodze do pracy lub z pracy ma więc miejsce tylko wówczas, gdy jedziemy najkrótszą drogą lub najdogodniejszą komunikacyjnie. Zgodnie z przepisami, droga nie powinna zostać przerwana, ale z praktyki orzeczniczej wynika, że może być inaczej. Musi to być przerwa „życiowo uzasadniona”, to znaczy taka, podczas której załatwiamy sprawy osobiste, rodzinne, zdrowotne, np. odwozimy dziecko do przedszkola, zostawiamy je tam i kontynuujemy drogę do pracy. Natomiast za nieuzasadnioną przerwę uznana zostanie przerwa na spotkanie przy kawie z przyjaciółką. Wypadek, który zdarzyłby się po tym spotkaniu towarzyskim już nie będzie wypadkiem w drodze do pracy.[signinlocker]
Pamiętaj! Jeśli czujesz, że ubezpieczyciel wycenił koszt Twojej szkody za nisko, zwróć się do nas. Wywalczymy należne Ci środki, a Ty:
  • oszczędzisz czas
  • zyskasz profesjonalną pomoc
  • szybko będziesz mógł zapomnieć o kłopocie!
Skontaktuj się z nami telefonicznie bądź mailowo: tel. (+48) 32 420 27 00 email: biuro@eMediator.pl
W przypadku wypadku w drodze do pracy nie należy nam się odszkodowanie. Należy pamiętać, iż pracodawca musi stwierdzić, że dane zdarzenie było wypadkiem w drodze do lub z pracy. Ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku dokonuje się w karcie wypadku. Jeśli tak się stanie i zdarzenie zostanie uznane za wypadek w drodze do lub z pracy, automatycznie zachowujemy prawo do 100% wynagrodzenia chorobowego za pierwsze 33 dni, a nie jak w przypadku innej choroby – 80%. Po tych 33 dniach, ale nie więcej niż 182 dni, przysługuje nam zasiłek chorobowy, też w wysokości 100% wynagrodzenia, który wypłaca ZUS. Za drogę do pracy lub z pracy uważa się, oprócz drogi z domu do pracy lub z pracy do domu, drogę do miejsca lub z miejsca:
  • innego zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego;
  • zwykłego wykonywania funkcji lub zadań zawodowych albo społecznych;
  • zwykłego spożywania posiłków;
  • odbywania nauki lub studiów.
[/signinlocker]

Komentarze