Odzyskanie przyznanych alimentów w 4 krokach

Odzyskanie przyznanych alimentów w 4 krokach Zgodnie z art. 133 par. 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice mają obowiązek alimentacyjny względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. Co jednak w sytuacji, gdy były partner unika płacenia alimentów?Jak odzyskać zaległe należności?

Krok 1. Uzyskanie wyroku zasądzającego alimenty

Odpowiednim organem do wszczęcia egzekucji jest komornik sądu właściwego według miejsca zamieszkania wierzyciela lub dłużnika. Aby wszcząć egzekucję, trzeba wystąpić do właściwego miejscowo sądu rejonowego z żądaniem zasądzenia alimentów. Pozew taki jest zwolniony od opłat sądowych. Jeśli zostanie uwzględniony, sąd wyda postanowienie, na mocy którego możliwe będzie wszczęcie egzekucji przez komornika z majątku krnąbrnego rodzica.

Krok 2. Wniosek do komornika

Z odzyskiwaniem zasądzonych alimentów nie trzeba czekać do uprawomocnienia się orzeczenia. Wniosek o wszczęcie egzekucji można złożyć w dniu wydania przez sąd orzeczenia, gdyż zgodnie z art. 333 § 1 kodeksu postępowania cywilnego, wyrokowi zasądzającemu alimenty z urzędu nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności co do rat płatnych po dniu wniesienia powództwa, a w zakresie rat należnych za okres przed dniem wytoczenia powództwa – za okres nie dłuższy niż 3 miesiące.[signinlocker] Ważne jednak by wyrok sądu był zaopatrzony w klauzulę wykonalności (urzędową pieczęć, stwierdzającą wykonalność wyroku przez organy państwowe), co również sąd dokonuje z urzędu. Składając wniosek egzekucyjny należy:
  • wypełnić wniosek egzekucyjny; trzeba podać w nim informacje dotyczące dłużnika alimentacyjnego, miejsce jego pobytu, pracy, stan majątkowy i wszelkie informacje, które mogą przyczynić się do skutecznej egzekucji można też złożyć wniosek o zajęcie wynagrodzenia za pracę bądź ruchomości, np. samochodu.
  • załączyć do wniosku oryginał tytułu wykonawczego (wyrok lub ugoda sądowa) zaopatrzony w klauzulę wykonalności,
  • przedstawić dokument potwierdzający tożsamość.

Krok 3. Bezskuteczność działań komornika

Obowiązkiem komornika jest ustalenie zarobków i majątku dłużnika oraz jego miejsce zamieszkania (art. 1086 k.p.c.). W trakcie prowadzenia dochodzenia powinien podjąć wszelkie niezbędne czynności, które zapewnią skuteczną egzekucję. Może on żądać zarówno od uprawnionego, jak i od innych osób oraz organów administracji państwowej, instytucji, przedsiębiorstw itp. potrzebnych informacji. W ostateczności ma również możliwość zwrócenia się do Policji z wnioskiem o ustalenie miejsca zamieszkania i miejsca pracy lub do banku w celu uzyskania informacji dotyczących wkładów oszczędnościowych dłużnika.

Krok 4. Alimenty z Funduszu Alimentacyjnego

Jeżeli egzekucja alimentów jest bezskuteczna (tzn. nie udało się ściągnąć pełnej należności alimentacyjnej przez okres dwóch ostatnich miesięcy), można wystąpić do gminy o przyznanie prawa do świadczeń alimentacyjnych. Osoba ubiegająca się o świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego może też złożyć wniosek do organu właściwego wierzyciela (wójt, burmistrz, prezydent) o podjęcie działań wobec dłużnika, tj. złożyć wniosek o egzekucję administracyjną. Do wniosku trzeba dołączyć zaświadczenie od komornika o bezskuteczności egzekucji, zawierające informację o jej stanie, przyczynach jej bezskuteczności oraz o działaniach podejmowanych w celu wyegzekwowania alimentów. W przypadku jej braku gmina zwróci się do właściwego komornika o dostarczenie jej w ciągu 14 dni. [/signinlocker]

Komentarze