Kiedy ubiegać się o odszkodowanie po pożarze?

Kiedy ubiegać się o odszkodowanie po pożarze? Pomimo częstych doniesień o zniszczonych domach lub budynkach, z powodu pożaru, Polacy wciąż bardzo niechętnie się ubezpieczają na ten wypadek. Przyczyną jest prawdopodobnie to, że nie wierzą, że takie losowe zdarzenie może ich spotkać lub uważają, że i tak nie uzyskają należnego im odszkodowania po pożarze. O tym jak bardzo pomocna bywa polisa ubezpieczeniowa przekonujemy się często po doznaniu szkody. Sam jednak fakt wykupienia ubezpieczenia, nie daje nam stuprocentowej gwarancji na otrzymanie odszkodowania. W każdej umowie z ubezpieczycielem mogą znaleźć się zapisy niekorzystne dla klienta. Jak się przed nimi uchronić?

1. Jak najszybciej zgłoś wybuch pożaru

Bardzo ważne jest, aby w przypadku wybuchu pożaru, jak najszybciej zgłosić ten fakt do Ubezpieczyciela. Termin zgłoszenia szkód majątkowych powinien widnieć w [signinlocker] Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia stanowiących załącznik do umowy. Dobrze jest wiedzieć takie rzeczy wcześniej, gdyż dokument w wyniku pożaru również może ulec zniszczeniu. Przeważnie na zgłoszenie szkody spowodowanej zdarzeniem losowym ubezpieczyciel daje trzy dni! Aby zameldować szkodę Klient może wybrać się do siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego osobiście, ale może też wykonać telefon, wypełnić formularz na stronie ubezpieczyciela lub po prostu wysłać e-mail.

2. Udokumentuj zdarzenie

Wskazane jest aby bezpośrednio po pożarze zrobić zdjęcia uszkodzonym składnikom majątku. Można też poprosić świadków zdarzenia, a najlepiej strażaków aby opowiedzieli o pożarze do dyktafonu.
Ubezpieczyciel wycenił koszt
naprawy za nisko?ODZYSKAJ
ODSZKODOWANIE
Takie działania mogą okazać się bardzo pomocne przy późniejszym dopełnianiu formalności z ubezpieczycielem. Należy także pamiętać, żeby jak najszybciej ratować mienie – inaczej ubezpieczyciel może stwierdzić, iż celowo powiększono rozmiar szkód, co na pewno niekorzystnie wpłynie na wysokość odszkodowania. Ponadto trzeba zwrócić uwagę, czy w umowie nie widnieje informacja, aby nie usuwać natychmiast uszkodzonych przedmiotów, tylko pozostawić je do oceny rzeczoznawcy. Jeżeli nie mamy pewności, jak dokładnie brzmiał ten punkt, można zadzwonić do towarzystwa ubezpieczeniowego i zapytać pracownika.

3. Przygotuj się na spotkanie z likwidatorem szkód

Zanim spotkasz się z likwidatorem szkody postaraj się przygotować komplet dokumentów:
  • jeżeli w akcji ratowniczej uczestniczyła straż pożarna – należy poprosić o kopię sporządzonego przez nią raportu;
  • rachunki, faktury i dokumenty, które potwierdzające wartość utraconych rzeczy;
  • zdjęcia lub filmy dokumentujące stan mieszkania/domu przed pożarem.
Należy sumiennie przygotować się do rozmowy z likwidatorem, gromadząc potrzebną dokumentację, gdyż od tego zależą szanse na otrzymanie odszkodowania w adekwatnej wysokości. Jeżeli jednak odszkodowanie będzie przysługiwało w znacznie niższej wysokości niż roszczenie – w piśmie od ubezpieczyciela powinno widnieć uzasadnienie oraz pouczenie o możliwości dochodzenia swoich praw w sądzie. Zanim jednak zdecydujemy się na ten krok, możemy skontaktować się z profesjonalnym doradcą, który pomoże znaleźć inne rozwiązania naszego problemu. Reasumując – warto jest wykupić polisę na mieszkanie lub dom, należy jednak pamiętać o kilku powyżej przedstawionych krokach, które ułatwią uzyskanie odszkodowania po pożarze. [/signinlocker]

Komentarze