Odziedziczyłem dług – co dalej?

Odziedziczyłem dług – co dalej? Wiele słyszy się dzisiaj o sytuacjach, kiedy spadkobiercy boją się przyjąć spadek, gdyż nie wiedzą czy zmarły nie zaciągnął długów. Często również zdarzają się osoby nieświadome tego, że w spadku zamiast majątku mogą otrzymać dług. Pojawia się pytanie: jak poradzić sobie z długami, które odziedziczyliśmy po spadkodawcy? Jeżeli dowiemy się, że jesteśmy spadkobiercami, warto jest dobrze przemyśleć, co możemy w spadku otrzymać. Czy jesteśmy pewni, że spadkodawca nie zaciągnął dużego kredytu w banku? A jeżeli tak, to czy go spłacił? W momencie, kiedy dowiesz się o spadku masz trzy możliwości:
      1. Możesz przyjąć spadek wprost. Jest to o tyle ryzykowne, że spadkobierca odziedziczy w tym momencie wszelkie długi testatora i jest zobowiązany do ich spłaty.
 
      2. Możesz przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza – jest to dobre rozwiązanie wtedy, kiedy nie masz pewności czy wraz majątkiem nie otrzymasz w spadku długu.
 
    3. Ostatnią możliwością jest odrzucenie spadku.
Zadbaj o swoje
finanse!
SKONTAKTUJ SIĘ
Co gdy przyjmiesz spadek wprost, ponieważ nie spodziewasz się żadnych długów, a jednak okaże się, że dług istnieje, a na dodatek przewyższa kwotę majątku otrzymanego w spadku (lub spadek składa się z samego długu)? W takiej sytuacji możesz złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku lub o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Musisz jednak pamiętać, że masz na to 6 miesięcy od momentu przyjęcia spadku. Po upływie tego terminu najprawdopodobniej nie otrzymasz już możliwości odrzucenia spadku. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest udowodnienie, że złożyłeś oświadczenie o przyjęciu spadku pod naciskiem groźby lub w wyniku błędu, lub że nie złożyłeś oświadczenia o odrzuceniu spadku lub przejęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza z takich samych przyczyn.[signinlocker] Jeżeli nie masz pewności czy wraz z majątkiem nie otrzymasz długu – dobrym rozwiązaniem dla Ciebie będzie złożenie oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza – będzie to oznaczało, że jeśli otrzymasz dług, to spłacisz tylko tyle ile otrzymasz w spadku. Na przykład, jeśli spadkodawca pozostawił dług w banku na 250 tys. zł., a wartość mieszkania, które pozostawił Ci w spadku wynosi 180 tys. zł, to właśnie tyle będziesz musiał spłacić. Podobnie jak w poprzednim przypadku musisz oświadczenie musisz złożyć w terminie do 6 miesięcy w sądzie lub u notariusza. Trzecią możliwością jest całkowite odrzucenie spadku. Zrób to tylko wtedy, jeżeli jesteś na 100% pewny, że w spadku otrzymasz długi. Pamiętaj, że nawet jeśli odziedziczyłeś dług – masz prawo się odwołać. Ważne jednak jest byś złożył stosowne oświadczenie w wymaganym terminie. Jeżeli nie potrafisz sam sobie z tym poradzić, na rynku istnieje wiele rzetelnych firm oferujących pomoc dla zadłużonych. Twoją sprawę przejmą profesjonaliści, więc nie będziesz musiał się już martwić odziedziczonym długiem. [/signinlocker]

Komentarze