Jak uzyskać odszkodowanie za szkody górnicze?

Jak uzyskać odszkodowanie za szkody górnicze? Węgiel kamienny wciąż jest w Polsce najpopularniejszym surowcem energetycznym. Mimo zaostrzonych przepisów normujących sposoby wydobycia, w rejonie prac górniczych wciąż dochodzi do powstawania szkód górniczych. Co robić, gdy nasz majątek zostanie uszkodzony przez pracę kopalni? Według prawa geologicznego i górniczego nie możemy sprzeciwiać się prawdopodobnym zagrożeniom, które może spowodować ruch zakładu górniczego, nie zatrzymamy jego produkcji i nie unikniemy powstawania nowych szkód. Możemy jednak ubiegać się o odszkodowanie, gdy takowe szkody powstaną, a zaliczamy do nich: osunięcia, pęknięcia, naruszenia ścian nośnych, brak szczelności zadaszenia, uszkodzenia instalacji oraz gruntów rolnych i leśnych. W celu uzyskania odszkodowania najpierw udajemy się do zakładu górniczego odpowiedzialnego za wyrządzenie szkód. Składamy tam pisemny wniosek, który możemy znaleźć w internecie, zwykle na stronie odpowiedniego przedsiębiorstwa górniczego. Dokument ten jest analizowany przez oddział kopalni – zostaniemy na piśmie poinformowani o wyniku analizy. Jeśli zakład uzna, że wniosek jest zasadny, nastąpią oględziny szkody, przy których jesteśmy obecni my, specjalista powołany przez kopalnię oraz ew. osoby trzecie. Z oględzin sporządzany jest protokół. Uwaga! jeśli nie zgadzamy się z ekspertem kopalni, możemy odmówić podpisania tego dokumentu.[signinlocker] Kolejnym krokiem jest dojście do porozumienia na drodze postępowania ugodowego pomiędzy zakładem górniczym a poszkodowanym. Konsensus może przybrać trzy zasadnicze postaci:
  • zakład górniczy wynajmuje firmę, która naprawia szkodę albo przywraca stan poprzedni uszkodzonego majątku, np. przez dostarczenie gruntu lub budynku w miejsce uszkodzonych nieruchomości,
  • za zgodą zakładu górniczego samodzielnie naprawiamy szkody, a kopalnia zwraca nam pieniądze za wykonane prace,
  • jeśli remont jest nieopłacalny lub niemożliwy – kopalnia wypłaca nam pieniądze w ramach odszkodowania.
Gdy jednak zakład odmówi podpisania ugody, pozostaje nam wszczęcie postępowania i walka o odszkodowanie za szkody górnicze w sądzie. Odpowiedzialność zakładu za szkody regulują następujące przepisy prawne: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. Nr 163, poz. 981) – obowiązująca od 1 stycznia 2012 r.
Warto zapamiętać! Nasze roszczenia przedawniają się po 5 latach od dnia, w którym dowiedzieliśmy się o szkodzie.
[/signinlocker]

Komentarze