Kiedy można skorzystać z wakacji kredytowych?

Kiedy można skorzystać z wakacji kredytowych? Coraz częściej słyszy, że „kredyt hipoteczny wiąże silniej niż małżeńska przysięga”. Niestety nie można traktować tego stwierdzania jak żartu. Prawda jest taka, że umowa kredytowa może związać Cię z bankiem na dobre i na złe. Szansą na odpoczynek i zawieszenie spłat są wakacje kredytowe. Tak jak w nawet najlepszym małżeństwie mogą zdarzyć się kłopoty, tak w trakcie spłaty kredytu mogą zdarzyć się przejściowe problemy finansowe. Czasem nawet odroczenie spłaty kredytu o miesiąc może pomóc w uporządkowaniu domowego budżetu. Jakie wiążą się z tym formalności i koszty, wyjaśniamy w niniejszym artykule.
Warto zapamiętać! Wakacje kredytowe – całkowite zawieszenie spłaty na określony czas. Karencja – zawieszenie w spłacie, które dotyczy części kapitałowej raty, podczas gdy część odsetkowa jest cały czas płacona. Karencja w początkowym okresie kredytowania jest nieopłacalna, ponieważ w pierwszych latach spłacania największą część raty zajmują właśnie odsetki.

Kiedy można skorzystać z wakacji kredytowych?

[signinlocker] W dzisiejszych czasach banki wychodzą do ludzi dając im wiele możliwości dostosowania zasad spłaty zobowiązania do swojej aktualnej sytuacji. Wakacje kredytowe może wziąć prawie każdy, kto posiada kredyt w banku. Jednak szczegóły regulacji takich ofert różnią się w poszczególnych bankach. Pojęcie „wakacje kredytowe” może być mylące, ponieważ z zawieszenia spłaty można skorzystać w dowolnym momencie w roku kalendarzowym. Z tego prawa możemy jednak skorzystać z reguły dopiero po 12 miesiącach regularnej spłaty zadłużenia.
Zadbaj o swoje
finanse!
SKONTAKTUJ SIĘ
Jeśli wcześniej już mieliśmy problemy ze spłatą i wystąpiły opóźnienia, musimy się liczyć z tym, że bank może nie zgodzić się na zawieszenie spłaty lub po prostu trudniej będzie nam wynegocjować wakacje kredytowe. Z reguły, chcąc skorzystać z wakacji kredytowych musimy jedynie poinformować wcześniej o tym bank. Bez takiej informacji nasze zachowanie zostanie potraktowane jak opóźnienie, a bank będzie próbował od nas ściągnąć należne raty. To w ciągu ilu dni przed planowaną ratą musimy zawiadomić bank znajdziemy w regulaminie umowy kredytowej. Najczęściej jest to między 7 a 14 dni. Zwykle też wystarczy powiadomienie telefoniczne czy nawet zwykły email. Nie musimy bankowi wyjaśniać z jakiego powodu chcemy skorzystać z wakacji kredytowych.

Co trzeba spłacić?

Rata kredytowa to pojęcie szerokie. Składa się na nią część kapitałowa raty i część odsetkowa. Są banki które zawieszają całość raty, ale w kilku instytucjach możemy zawiesić spłatę tylko części kapitałowej. Oznacza to, że koszty kredytu musimy regulować na bieżąco. W zależności od okresu kredytowania, oprocentowania i momentu spłaty kredytu – struktura raty, jeśli chodzi o część kapitałową i odsetkowa jest bardzo różna. Na początku część kapitałowa może wydawać się relatywnie niewielka w stosunku do części odsetkowej i takie zawieszenie może nam niewiele dać. Warto pamiętać, że za samo zdecydowanie się na wakacje kredytowe większość banków nie pobierze od nas żadnej dodatkowej opłaty. Nie możemy zapomnieć, że po okresie wakacji kredytowych trzeba zwrócić niezapłacone pieniądze. Najczęściej pominięte wcześniej raty dolicza się do części kapitałowej, co podwyższa kolejne comiesięczne zobowiązanie. Zdarza się również tak, że banki wydłużają okres kredytowania (zamiast spłacać kredyt 20 lat, będziemy spłacać go 20 lat i jeden miesiąc). [/signinlocker]

Komentarze