Co zrobić gdy nie jesteś w stanie spłacać długów?

Co zrobić gdy nie jesteś w stanie spłacać długów? Problemy z pieniędzmi mogą przytrafić się każdemu. W skali całego kraju kwota zaległych zobowiązań przekroczyła już 40 mld zł. Warto więc wiedzieć jak się w takiej sytuacji zachować i na co zwrócić uwagę. Przede wszystkim o kłopotach informuj z odpowiednim wyprzedzeniem. Nie zwlekaj z kontaktem z firmą, u której pożyczyłeś pieniądze. W końcu klient, który nie ma przeterminowanych płatności jest bardziej wiarygodny. Pamiętaj więc, że najlepiej skontaktować się z wierzycielem nim upłynie 30 dni od gdy miała nastąpić spłata. Po tym terminie będziemy traktowani jak osoba, która nie spłaciła już dwóch rat, co znacznie podważy naszą wiarygodność.
Pamiętaj! Zaciąganie kolejnego kredytu na spłacenie poprzedniego to najlepsza droga do naprawdę poważnych problemów finansowych.
Kolejnym krokiem jaki możesz zrobić to sprawdzenie czy i na jakich warunkach pożyczka była ubezpieczona. W przypadku małych pożyczek najpopularniejsze są ubezpieczenia na życie, ubezpieczenie od skutków nieszczęśliwych wypadków czyli tak zwane NNW, ubezpieczenie wystąpienia uszczerbku na zdrowiu, lub hospitalizacji pożyczkobiorcy.

Bywają jednak także ubezpieczania od utraty pracy lub innych zdarzeń. W przypadku zajścia wypadku ubezpieczeniowego, ubezpieczyciel może wypłacić sumę ubezpieczenia. Istotne jest jednak to, że ubezpieczyciel pokrywa kredyt tylko do poziomu określonego w umowie ubezpieczenia, a więc nie zawsze pokryje cała kredytowaną kwotę. O anulowaniu długów nie ma mowy. Jednak odnośnie warunków przesunięcia terminu spłaty zawsze można się porozumieć. Nikomu nie zależy bowiem na kierowaniu sprawy do działu windykacji. To dla firmy dodatkowe koszty. Jeśli nie wiesz od czego zacząć oddłużanie przeczytasz więcej o tym tutaj. W grę wchodzi między innymi:

Zalegasz z ratami?
Masz problemy
finansowe?
SPRAWDŹ WIĘCEJ
  • zmiana dnia, w który przypada spłata raty. Może to być wygodniejsze na przykład przy zmianie daty spływu dochodów. Niestety zmiana warunków umowy w niektórych bankach może wiązać się z dodatkowa opłatą.
  • zawieszenie spłaty na jakiś czas, czyli zastosowanie tak zwanych wakacji kredytowych. Kiedy można skorzystać z wakacji kredytowych pisaliśmy już na naszym blogu, w artykule: Kiedy można skorzystać z wakacji kredytowych? Pamiętać należy, że niespłacane przez kilka miesięcy kwoty doliczane są do kolejnych rat, spłacanych po okresie zawieszenia.
  • możliwość wydłużenia okresu kredytowania. Ponosimy wówczas koszty sporządzenia aneksu do umowy, ale nasze raty nieco się zmniejszają. Przy takim rozwiązaniu wartość odsetek będzie wyższa, a więc cały kredyt – droższy.

Komentarze