Zasady brania pożyczek, które pomogą Ci spłacać należności w terminie

Zasady brania pożyczek, które pomogą Ci spłacać należności w terminie Pożyczki są najpopularniejszym sposobem finansowania, kiedy mamy problem z budżetem. Jedną z ich głównych zalet jest szybki dostęp do gotówki, co często jest przyczyną pochopnego wyboru oferty. Trudności ze spłatą zobowiązań nierzadko wynikają z nieprzemyślanej decyzji. Dlatego przygotowaliśmy 8 zasad, które pomogą rozsądnie i bezpiecznie zaciągnąć pożyczkę, którą będziesz w stanie spłacić w terminie:

1. Sprawdź swoją wiarygodność kredytową

Jeśli planujesz większe wydatki i potrzebujesz dodatkowej gotówki, lepiej jest zastanowić się nad pożyczką w banku. Opcja ta wiąże się często z dużo niższymi kosztami, niż skorzystanie z chwilówki. Banki kojarzą się z bardzo restrykcyjną weryfikacją każdego wnioskodawcy, dlatego wiele osób rezygnuje z takiego rozwiązania z obawy przed odmową. Oczywiście Twoja prośba wymaga analizy sytuacji finansowej i potwierdzenia Twojej wiarygodności. Nie zakładaj jednak, że nie otrzymasz pożyczki. Zwracając się do banku niczym nie ryzykujesz, a możesz znacznie obniżyć koszty kredytu i zapewnić większe bezpieczeństwo transakcji.

2. Porównaj oferty kilku firm

Pamiętaj, że jeśli chodzi o pieniądze, nigdy nie postępuj pochopnie! Nie decyduj się na ofertę firmy, którą tylko uda Ci się znaleźć jako pierwszą. Zanim zdecydujesz się na pożyczkę, dokonaj dokładnej analizy rynku i zbierz więcej ofert różnych firm. Porównaj je pod względem kosztów, warunków umowy, dostępnych promocji itp. Zestawienie różnych propozycji wymaga Twojego zaangażowania, ale zapewni Ci większą gwarancję wyboru odpowiedniej oferty.

3. Dokładnie sprawdź firmę

Jeśli zdecydowałeś się już na jedną z ofert, nie polegaj tylko na pobieżnej analizie. Zanim cokolwiek podpiszesz, dokładnie sprawdź placówkę. Niestety na rynku istnieją nieuczciwe firmy, które wykorzystują naiwność i, niewiedzę klientów. Nie pozwól, aby trudna sytuacja finansowa uśpiła Twoją czujność. Negatywne skutki zaciągania pożyczek są często ukrywane np. w postaci małych druczków lub po prostu nieuczciwie przemilczane. Najlepiej będzie, jeśli skorzystasz ze znanych i sprawdzonych firm.

Poczytaj także opinie innych pożyczkobiorców na forach, mogą Ci one dostarczyć bardziej wiarygodnej wiedzy na temat placówki, niż wyczytasz na stronie internetowej, ulotce, folderze reklamowym, czy usłyszysz u przedstawiciela.

Zadbaj o swoje
finanse!
SKONTAKTUJ SIĘ

4. Pożyczaj tylko realne do spłaty kwoty

W momencie, kiedy możemy zyskać szybki dostęp do gotówki, często chęć zaciągnięcia wyższej kwoty pożyczki jest bardzo kusząca. Wydaje się, że skoro już bierzemy pożyczkę, to przyda się więcej pieniędzy, a nadwyżkę można przeznaczyć na inne cele. Nigdy tak nie postępuj! Dokładnie policz, jaka kwota jest Ci niezbędna na zaspokojenie potrzeb, a następnie przeanalizuj, czy jesteś w stanie spłacać raty w terminie. Warto jest wziąć mniejszą kwotę i uregulować ją o czasie, zamiast później wydłużać okres spłaty. Niesie to bowiem ze sobą dodatkowe koszty trudne w tej chwili do skalkulowania, które mogą się okazać ponad Twoje możliwości. Ustal kwotę, która pozwoli Ci poświęcić część miesięcznego budżetu na spłacenie zobowiązań bez ryzyka problemów ze spłatą należności i konieczności kolejnego zadłużania się.

5. Negocjuj warunki umowy

Jeśli przedstawiona Ci oferta zawiera niewygodne dla Ciebie elementy, nie bój się negocjować. Instytucje pożyczkowe często są bardzo elastyczne i każdą ofertę mogą indywidualnie dobrać do potrzeb klienta. Możesz spróbować ustalić bardziej optymalne raty, wygodniejsze daty płatności, niższą marżę. Wykorzystaj to i zorganizuj lepsze warunki umowy.

6. Wnikliwie czytaj warunki umowy

Podstawowy błąd pożyczkobiorców to nieczytanie umów. Parabanki najczęściej zarabiają na niewiedzy klientów i posługując się fachowym słownictwem lub drobnym drukiem ukrywają negatywne konsekwencje zaciągania pożyczek. Nie daj się oszukać i dokładnie analizuj wszystkie umowy i wychwytuj tzw. “haczyki”. Jeśli czegoś nie rozumiesz, poszukaj specjalistę, który sprawdzi je za Ciebie. Nie podpisuj umowy, dopóki w 100% nie będziesz pewny, że jest dla Ciebie korzystna. Dobrą firmę pożyczkową można poznać po tym, że przed zawarciem umowy udostępnia klientowi tzw. formularz informacyjny dotyczący kredytu konsumenckiego. To wymagany przez prawo dokument, który pozwala szybko i obiektywnie porównać koszty pożyczki. Jeśli przed podpisaniem umowy pożyczkodawca nie chce udostępnić tego dokumentu, stanowi to ostrzeżenie, iż mamy do czynienia z nieuczciwą firmą. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Jak nie dać się oszukać bankom i mądrze wybrać kredyt.

7. Dokonaj dokładnej analizy kosztów

Każde zobowiązanie wiąże się z kosztami. Rata pożyczki to nie jedyny wydatek, jakiego możesz spodziewać się przy współpracy z pożyczkodawcą. Sprawdź również m.in. opłaty administracyjne, opłaty przygotowawcze oraz koszty, które czekają Cie za opóźnienia w spłacie. Może się okazać, że atrakcyjna rata jest tylko przykrywką do tego, aby zarabiać na innych kosztach. Jeśli natrafisz na ofertę pożyczki bezprocentowej, powinieneś uruchomić swoją czujność i dokładnie sprawdzić, gdzie ukryte są inne opłaty. Po ich dokładnym wyliczeniu może się okazać, że kwoty takiego zobowiązania są znacznie wyższe niż w konkurencyjnych ofertach.

8. Ubezpiecz pożyczkę

Decydując się na pożyczkę, szczególnie w większej kwocie, nie zapominaj o przypadkach losowych, które mogą uniemożliwić Ci jej spłacanie. Dlatego pomyśl o ubezpieczeniu, które zapewni Tobie i Twojej rodzinie zabezpieczenie na wypadek nieoczekiwanych okoliczności. Wśród ofert znajdziesz ubezpieczenia na życie, od skutków nieszczęśliwych wypadków, wystąpienia uszczerbku na zdrowiu, utraty pracy czy śmierci. Taka ochrona zapewni bezpieczeństwo Twojej rodzinie, że na wypadek zdarzenia nie będą oni zobowiązani do spłaty całości lub części pożyczki – zrobi to za nich ubezpieczyciel. Ubezpieczenie pożyczki ogranicza więc ryzyko zarówno dla Ciebie, jak i pożyczkodawcy. Decydując się na szybką pożyczkę podejdź do tematu poważnie i odpowiedzialnie, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji i nie popaść w spiralę długów. Poświęć czas na dokładne zapoznanie się z firmą i analizę oferty. Dzięki przemyślanej decyzji podjęcie zobowiązana będzie dla Ciebie rzeczywistym ratunkiem, a nie kolejnym źródłem problemów. Jeśli będziesz stosować się do powyższych rad, z pewnością unikniesz problemów z ich spłatą.

Komentarze