Oddłużanie – od czego zacząć?

Oddłużanie – od czego zacząć? Zaciągnięcie kredytu jest bardzo proste i zazwyczaj pierwszą decyzję o jego zawarciu podejmujemy stosunkowo szybko. Często bywa też tak, że na jednej pożyczce się nie kończy. Jednak co zrobić w przypadku kiedy nie będziemy w stanie terminowo spłacać rat? Spłacamy trzy raty kredytowe, jednak po sprawdzeniu naszych zasobów finansowych zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy spłacić ich wszystkich w terminie. W takiej sytuacji nie możemy dać się ponieść emocjom i zacząć panikować, lub co gorsze nie podejmować żadnych działań i liczyć na to, że problem sam się rozwiąże. Musimy pamiętać, że raz zaciągnięty kredyt musi zostać uregulowany i nawet jeśli wcześniej posiadaliśmy dobrą historię kredytową i wszystkie raty była spłacane nawet przed terminem, to nikt nie anuluje nam pożyczki. Dlatego musimy rozpocząć proces oddłużenia się! Oddłużanie to nic innego jak zestaw działań prawno-finansowych, które mają doprowadzić do przywrócenia spłaty swoich zobowiązań, a w efekcie końcowym do całkowitej spłaty kredytu.

Od czego zacząć proces oddłużania?

Przede wszystkim musimy poinformować bank, SKOK lub inną firmę z branży finansowej, w której została zaciągnięta pożyczka o tym, że pogorszyła się nasza sytuacja finansowa i nie będziemy mogli spłacać zobowiązań w terminie. Firmom, które pożyczają pieniądze zależy na ich odzyskaniu, w związku z tym warto negocjować. Na pewno uda się znaleźć sposób na uregulowanie zaciągniętych należności z korzyścią dla obu stron.

Zalegasz z ratami?
Masz problemy
finansowe?
SPRAWDŹ WIĘCEJ

Co można zrobić z długiem?

Dzięki negocjacjom można wydłużyć okres kredytowania, od którego zależy wysokość comiesięcznej raty kredytu. Zwiększy się ilość rat, jednak kwota jaką będziemy płacić miesięcznie będzie mniejsza, co nie nadwyręży aż tak bardzo naszego portfela i zapobiegnie wypowiedzeniu umowy przez pożyczkodawcę. Większość banków pozwala także skorzystać z opcji wakacji kredytowych lub karencji w spłacie kapitału. Aby wysłać zadłużenie na wakacje (czyli nie spłacać przez pewien okres zobowiązania) należy złożyć stosowny wniosek. Trzeba jednak liczyć się z tym, że po okresie zawieszenia będziemy musieli uregulować zobowiązanie. Innym sposobem oddłużenia się jest kredyt konsolidacyjny, czyli połączenie dwóch lub więcej uprzednio zaciągniętych pożyczek w jedną przy jednoczesnym ujednoliceniu stopy procentowej długu i warunków jego spłaty. Zyskamy dzięki temu dłuższy okres spłaty zobowiązań oraz zmniejszymy koszt comiesięcznych rat. Jeśli raty zaciągniętych przez nas pożyczek będą większe niż nasze możliwości finansowe wówczas nie możemy odwlekać spłaty zobowiązań. Należy podjąć działania mające na celu zoptymalizowanie spłaty długu – oddłużyć się! Dzięki temu możemy uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Komentarze