Jak wybrać kredyt konsolidacyjny?

Jak wybrać kredyt konsolidacyjny? Obecny rynek finansowy obfituje w oferty kredytów. Za niewielką miesięczną kwotę można spełniać swoje marzenia. Nowy telewizor, samochód, zagraniczna wycieczka czy mieszkanie nie jest już wielkim problemem. Banki wręcz biją się o klienta oferując coraz bardziej atrakcyjne warunki kredytów… Jednak w pewnym momencie posiadanie kilku kredytów może być uciążliwe. Trzeba pamiętać o różnych terminach comiesięcznych spłat, o wysokości poszczególnych rat itp. Z pomocą przychodzi nam oferta kredytu konsolidacyjnego. Czym właściwie jest kredyt konsolidacyjny? Otóż jest to połączenie kilku kredytów w jeden o niższym oprocentowaniu i wydłużonym okresie spłaty. Jest wygodny, ponieważ wszystkie nasze zobowiązania spłacamy za jednym razem, nie musząc pamiętać o kilku różnych terminach i kwotach. Taki kredyt często również odciąża nasz budżet domowy ze zbyt wysokich rat. Oprocentowanie bowiem jest z reguły niższe niż oprocentowanie standardowych pożyczek gotówkowych. Często możemy dostać także dodatkową gotówkę na dowolny cel.
Zalegasz z ratami?
Masz problemy
finansowe?
SPRAWDŹ WIĘCEJ
Początkowo wśród konsolidowanych zobowiązań musiał znaleźć się kredyt hipoteczny – to stanowiło zabezpieczenie kredytu konsolidacyjnego. Od pewnego czasu zabezpieczenie w formie hipoteki nie jest wymagane. Jednak warto zaznaczyć, że kredyt konsolidacyjny hipoteczny jest z pewnością korzystniejszy pod względem oprocentowania i czasu spłaty.

Przy wyborze kredytu najważniejszy jest spokój i racjonalne porównanie ofert kilku banków. Po szczegółową wycenę warto zatem udać się do oddziału banku. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie ze znalezieniem najkorzystniejszej oferty można zwrócić się o pomoc do profesjonalnego doradcy. Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy należy sprawdzić jakie dodatkowe koszty przyniesie nam konsolidacja kredytu. Trzeba dowiedzieć się jaka jest wysokość prowizji za udzielenie kredytu oraz czy są dodatkowe opłaty za prowadzenie konta bankowego, jeżeli kredyt został udzielony z opcją „z kontem”. Przy zastosowaniu hipoteki nieruchomości jako zabezpieczenia dodatkowym kosztem, jaki możemy ponieść są wycena lokalu oraz zapis w księdze wieczystej. Wskazane jest także sprawdzenie czy są dodatkowe opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu oraz czy istnieje możliwość konsolidacji zadłużenia obu małżonków. Konsolidacja kredytów to bardzo korzystne rozwiązanie dla większości kredytobiorców. Regularnie zyskuje na popularności wśród klientów banków. Warto zastanowić się nad tą opcją gdy czujemy, że nasze obecne kredyty coraz bardziej obciążają budżet.

Komentarze