Co oznacza niewypłacalność na gruncie upadłości konsumenckiej?

Co oznacza niewypłacalność na gruncie upadłości konsumenckiej? Ustawa Prawo upadłościowe i naprawcze daje od tego roku możliwość przeprowadzenia upadłości konsumenckiej dużo szerszemu gronu dłużników, niż do tej pory. Aby jednak przeprowadzić ten proces, trzeba zostać uznanym przez sąd za osobę niewypłacalną. Co oznacza ten termin?
Chcesz ogłosić
upadłość
konsumencką?
SPRAWDŹ
Według artykułu 11, wspomnianej wyżej ustawy, za niewypłacalnego uznaje się dłużnika, który nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. W praktyce np. nie stać go na spłatę rat kredytu, rachunków za energię, czynsz itp. Nie oznacza to jednak, że w pewnym momencie możemy postanowić po prostu długów nie spłacać i zamiast tego złożyć wniosek o upadłość konsumencką, by się ich pozbyć. Sąd rozpatrzy z pewnością, co było przyczyną opóźnień bądź zaniechania spłaty zobowiązań. Przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej określają, że zadłużenie nie mogło powstać w sposób umyślny z celowym zamiarem jego niespłacania. W głównej mierze to wyjątkowe, nieprzewidziane sytuacje życiowe kwalifikują wnioskujących o upadłość konsumencką do orzeczenia tejże przez sąd. Ustawodawca zabezpieczył się bowiem w ten sposób przed nieuczciwymi pożyczkobiorcami, którzy zaciągają zobowiązania bez umiaru, wcale nie mając zamiaru ich spłacać.[signinlocker] Przykładem osób, które mają spore szanse na oddłużenie poprzez ogłoszenie upadłości konsumenckiej mogą być osoby lub rodziny, które w swoim czasie wzięły kredyt hipoteczny we frankach, a często jeszcze dodatkowo kredyty konsumenckie. Ich sytuacja znacząco się pogorszyła od czasów boomu w 2007 r. kiedy to wartość franka szwajcarskiego znacznie wzrosła i wiele osób, zadłużonych w ten sposób, dziś ma coraz większe trudności z utrzymaniem płynności finansowej, mając niejednokrotnie przed oczami wizję wylądowania na przysłowiowym bruku. Mimo że często jeszcze pracują, wielkość ich zadłużenia, czyli przykładowo setki tysięcy złotych kredytu hipotecznego, a częstokroć i inne zobowiązania, w niejednym wypadku znacznie przekraczają majątek dłużnika. Wtedy także mówimy o niewypłacalności, nawet jeśli uiszcza on raty. Niewypłacalność jest podstawą starania się o status upadłego, który przewiduje ustawa Prawo upadłościowe i naprawcze. Widać więc, że nie zawsze musi być tak, iż kłopoty finansowe wprowadzają nas na równię pochyłą. Dzięki znowelizowanym przepisom o upadłości konsumenckiej wiele osób ma szansę rozpocząć nowe życie bez długów, nawet jeśli na dzień dzisiejszy ich sytuacja wydaje im się beznadziejna – trzeba tylko zacząć działać.
UWAGA! PRAWO SIĘ ZMIENIA…
Od czasu opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, które mogły wpłynąć na aktualność części zawartych informacji w niniejszym artykule. Nie są one aktualizowane. Zachęcamy Państwa do czytania najnowszych artykułów na naszym blogu, zgodnych z obowiązującymi aktami prawnymi.
[/signinlocker]

Komentarze