Frankowiczu, spłacaj kredyt we franku

Frankowiczu, spłacaj kredyt we franku Masz kredyt we frankach i szukasz rozwiązania, które ulżyłoby Twojemu – mocno nadwyrężonemu – budżetowi? Znamy już przewalutowanie kredytu i jego restrukturyzację. Zatem dziś pokażemy Wam inne rozwiązanie – nie sprawi, że kredyt od razu zniknie – ale pomoże Wam odetchnąć i nie przepłacać przy spłacie każdej kolejnej raty za kredyt.

Scenariusz awaryjny

Warto zawrzeć aneks z bankiem, aby spłacać kredyt we franku szwajcarskim zamiast w złotówkach, jak do tej pory. Aby uniknąć kosztów ogromnego spreadu można rozważyć korzystanie z internetowego kantoru walutowego. Z pewnością zmniejszy to obciążenie domowego budżetu. Ważne aby nie kupować franków w jednym dniu pod koniec miesiąca. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno waluty w małych partiach, kilka razy w miesiącu, tak by uniknąć ryzyka słabego kursu.

Ratunkowa rezerwa

Gdy kurs franka jest korzystny, warto kupić go więcej – ponad kwotę raty – by mieć zapas na gorszy okres kursu walut. Dzięki temu podczas zwyżki franka szwajcarskiego będzie można ominąć jego zakup w kolejnym, gorszym miesiącu. Pamiętaj, jeśli masz choćby trochę oszczędności – przekazuj je na kupno waluty. Płacąc frankiem, oszczędzisz złotówek.

Negocjuj

„Banki będą elastycznie reagować na zmieniającą się sytuację na rynku, umożliwiając niektórym klientom zmianę terminów i wysokości rat kredytowych.” – Mieczysław Groszek, Wiceprezes Związku Banków Polskich.
Zapewnia nas również o tym, że do interesu banków nie należy zwiększanie zaległości w spłacie kredytu. Mogłoby to oznaczać brak dopływu zaplanowanych wcześniej przychodów. Więc jest możliwość wywalczenia przedłużenia okresu kredytowania. Możliwe, że niektórzy będą mogli liczyć na przyznanie czasowego zawieszenia konieczności spłaty części zadłużeń, czyli tzw. karencji w spłacie kredytu. Warto zajrzeć do umowy zanim przystąpi się do negocjacji z bankiem i sprawdzić zapisy dotyczące karencji bądź przedłużenia okresu kredytowania. Większe szanse na przychylność banku mają Ci, którzy posiadają dobrą historię kredytową oraz terminowo spłacają swoje raty.

K.P.

Komentarze