Jak wyjść z długów?

Jak wyjść z długów? W sieci znajdziecie tysiące porad jak wyjść z długów. Zazwyczaj nie są one pomocne dla osób, którym brakuje pieniędzy na spłatę nawet pierwszej raty. Wielu, będąc w sytuacji bez wyjścia bierze kolejne duże kredyty i pożyczki, aby wystarczyło na życie czy spłacenie poprzednich długów. Mają teraz problem ze spłatą, a najlepszym krokiem do wyjścia z tej sytuacji może być uporządkowanie swoich wydatków oraz konsolidacja kredytów.

Dług bez końca

Najgorszą decyzją może być zaciągnięcie kolejnego kredytu na spłatę poprzedniego. Idąc tą drogą wielu tracąc swoją zdolność kredytową szuka chwilówek lub, co gorsza, kredytów bez BIK. W ten sposób zadłużenia urosną w wielu bankach i innych instytucjach finansowych, a na ich spłatę zabraknie funduszy.

Konsolidacja kredytów

Mając wiele kredytów należy pamiętać aby wszystkie raty spłacać w terminie. Najwygodniej jest połączyć wszystkie w jeden i spłacać jedną, rozłożoną w czasie ratę. Jest to najszybsza metoda na uporządkowanie zbyt wielu kredytów, od której warto zacząć.

Podsumowanie przychodów, wydatków i obniżenie kosztów

To tak, jak przy oszczędzaniu. Należy uwzględnić w podsumowaniu wszystkie comiesięczne wpływy, koszty utrzymania (samochód, prąd, woda, jedzenie, czynsz itp.), kredyty, dzienne wydatki (książki, prasa, kosmetyki), a wtedy z pewnością pojawi się na liście wiele rzeczy, które nie są niezbędne do życia i będzie można je wykluczyć z dziennych wydatków.
Zadbaj o swoje
finanse!
SKONTAKTUJ SIĘ
– Wielu posiada telewizję cyfrową na abonament. Warto rozważyć przejście na niższy bądź zerwać umowę z operatorem, jeśli jest ona bezterminowa i nie grozi kara za jej zerwanie. – Są tacy, którzy mają telefon stacjonarny i komórkowy – można zrezygnować z jednego by obniżyć koszty. – Zbędne przedmioty, które leżą zakurzone w szafie i na strychu warto sprzedać na pchlim targu bądź aukcji internetowej, zanim komornik zrobi to za dłużnika.

Rozmawiaj z wierzycielami

Windykatorzy i wierzyciele z reguły odrzucają propozycje, które składają im dłużnicy. Bez względu na to, warto, a nawet należy z nimi rozmawiać oraz negocjować. Windykator po rozmowie z osobą zadłużoną konsultuje wszystko z firmą – pomimo, że odmówił, ponieważ nie ma słowa decydującego w sprawie – dopiero wtedy zapada konkretna decyzja. Wszystko zależy od firmy windykacyjnej, która wydaje dyspozycje swoim pracownikom. Jeśli masz jakiekolwiek obawy przed negocjacjami – skorzystaj z usług profesjonalnych negocjatorów, jakimi są mediatorzy. Doskonale znają się na prawie i wiedzą w jaki sposób w Twoim imieniu wywalczyć korzystniejsze warunki spłaty zobowiązania. Kluczem do sukcesu w procesie wychodzenia z długów jest cierpliwość i poświęcanie czasu na działania, które zajmą głowę, bowiem z natury mamy skłonności do pisania czarnych scenariuszy.

„Porozmawiaj z kimś. Oprah i Franklin byliby jednomyślni. Twój dług nie jest niczym niezwykłym. Podzielenie się z kimś tym problemem to pierwszy krok w walce z rozpaczą. Pomoże w przekuciu jej na realne działanie. I najważniejsze – przestań zaprzeczać i nazwij problem po imieniu.” – Steve Shipside, Franklin: Droga do dobrobytu.

K.P.

Komentarze