Już nie odziedziczysz długów!

Już nie odziedziczysz długów! Zapewne wielu z Was słyszało historię 11-latka z Radomia – najmłodszego bankruta w Polsce – który odziedziczył cały dług po zmarłym ojcu. Niestety, jego prawni opiekunowie nie pomogli mu w odrzuceniu spadku, bądź nie byli świadomi tego, że przysługuje chłopcu takie prawo. Od teraz można zaradzić tego typu sytuacjom dzięki nowelizacji prawa spadkowego, pytanie – jak? Do tej pory spadkobierca dziedziczył wszystko – łącznie z długami, o których często nie miał pojęcia. Co gorsza, odpowiadał za nie całym swoim majątkiem, nawet gdy znacząco przekraczały wartość otrzymanego majątku zmarłego. Było to tzw. „proste przyjęcie spadku”. Istniało jedno wyjście z sytuacji, a właściwie przysługujące prawo, które pozwalało w ciągu sześciu miesięcy na złożenie stosownego oświadczenia, w którym spadkobierca przedstawiał swoją decyzję czy przyjmuje spadek, bądź z niego całkowicie rezygnuje. 18 października 2015 roku wszystko zmieniło się na korzyść dziedziczącego, gdy w życie weszła nowelizacja prawa spadkowego.

Ograniczenie odpowiedzialności

W nowelizacji zmieniono zapis, który mówi o tym, że brak oświadczenia w terminie sześciu miesięcy od powołania spadku jest uznawany jako jego proste przyjęcie. Po zmianach, brak odzewu ze strony spadkobiercy będzie traktowany jako przyjęcie spadku, wraz z dobrodziejstwem inwentarza. To oznacza, że odpowiedzialność za długi będzie ograniczona do wartości otrzymanego majątku. Jego wartość ustalona jest w wykazie inwentarza lub w spisie czynnym. Gdy okaże się, że kwota długów jest wyższa od majątku, to spadkobierca nic z niego nie zyska – ale, co ważniejsze – nie będzie musiał dopłacać ze swoich pieniędzy, by spłacić dług zmarłego.[signinlocker]

Wykaz inwentarza

Można sporządzić go samodzielnie na formularzu. Dostępny jest m.in. w sądach rejonowych, okręgowych oraz na ich stronach internetowych. Istnieje również możliwość sporządzenia protokołu w formie aktu notarialnego, który zostanie wysłany do sądu przez notariusza, który go sporządził. Następnie sąd na swojej stronie internetowej umieści informację o złożeniu wykazu inwentarza.

Rachunki i pełnomocnicy

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że poza długami w postaci kredytów, czy pożyczek w parabankach można odziedziczyć także zaległe rachunki za media oraz inne usługi, z których korzystał spadkodawca. Należy pamiętać o tym, by zaraz po śmierci uregulować wszystkie płatności, ponieważ co miesiąc będą pojawiać się nowe i zaległości wzrosną. Kolejną istotną informacją jest to, że grono pełnomocników zostało poszerzone dzięki zmianom, jakie zaszły w kodeksie postępowania cywilnego. Zmiany te wpłynęły również na ustawę o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, które regulują koszty związane z zabezpieczeniem spadku oraz spisem inwentarza z majątku spadkowego.

Czy borykasz się z długami, które otrzymałeś w spadku? Jeśli tak, to skorzystaj z naszej oddłużeniowej oferty oraz pomocy prawników!

K.P. [/signinlocker]

Komentarze