500 plus i inne świadczenia chronione przed komornikiem

500 plus i inne świadczenia chronione przed komornikiem Niestety do tej pory nie było odpowiedniej regulacji, która uniemożliwiałaby komornikom zajęcie świadczeń socjalnych. Zmieniło się to z dniem 20 sierpnia i komornik nie może już zająć świadczeń pieniężnych m.in. z programu 500 plus. Jednak to niejedyne zmiany, które zostały wprowadzone w życie. Pamiętacie nasz ostatni artykuł o 500 plus? Niestety do tej pory nie było odpowiedniej regulacji, która uniemożliwiałaby komornikom zajęcie świadczeń socjalnych. Zmieniło się to z dniem 20 sierpnia i komornik nie może już zająć świadczeń pieniężnych m.in. z programu 500 plus. Jednak to niejedyne zmiany, które zostały wprowadzone w życie. Niedawno ogłoszona nowelizacja reguluje w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym kilka istotnych spraw, a także to, że na zakres świadczeń alimentacyjnych nie wpływają:[signinlocker]
  • Świadczenia z pomocy społecznej lub funduszu alimentacyjnego,
  • świadczenia, wydatki i inne środki finansowe związane z umieszczeniem dziecka w pieczy zastępczej, o których mowa w przepisach o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
  • inne świadczenia wychowawcze (w tym 500 plus)

Ustawa z dnia 10 czerwca


Świadczenia niepodlegające egzekucji i darmowe konto

W ustawie sprecyzowano, że środki z programu 500 plus nie podlegają egzekucji komorniczej, która prowadzona jest z głównego rachunku bankowego. Dla osób, które otrzymują różne świadczenia, zostaną utworzone specjalne subkonta, do których komornicy nie będą mieć dostępu.
Zadbaj o swoje
finanse!
SKONTAKTUJ SIĘ
Według Ministerstwa Rodziny otwarcie i prowadzenie rachunków rodzinnych będzie zupełnie darmowe. Dodatkowym opłatom, takim jak prowizje nie podlegają również wypłaty z rachunku i bankomatów. Warto zaznaczyć, że konta te mogą być prowadzone wyłącznie dla osób fizycznych, którym przyznano niepodlegające egzekucji świadczenia, dodatki, zasiłki, z wyjątkiem świadczeń alimentacyjnych. Wpłaty na dedykowane konta mogą być dokonywane wyłącznie z rachunków bankowych jednostek wypłacających świadczenia niepodlegające egzekucji.
* Artykuł powstał na podstawie ustawy z dnia 10 czerwca 2016 roku o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw.

K.P. [/signinlocker]

Komentarze