Alert Frankowy: Zwolnienie od podatku

Alert Frankowy: Zwolnienie od podatku Nadeszły lepsze czasy dla Frankowiczów. Frank szwajcarski staniał (poniżej 4 zł) i istnieje szansa, że stanieje jeszcze bardziej. Wszyscy jednak wciąż czekają na rozwiązanie w sprawie kredytów frankowych, a konkretnie na ustawę spreadową.

Prace wciąż trwają

Od wyborów prezydenckich minęło sporo czasu i Frankowicze niecierpliwą się, co jest zrozumiałe – liczą na spełnienie obietnic wyborczych. Podstawą ustawy, na którą wszyscy czekają będzie oczywiście projekt prezydencki. Na chwilę obecną wiadomo, że przewiduje on, że wszystkie osoby, które spłacały kredyty hipoteczne w walucie obcej (od 2000 roku, aż do wejścia w życie pierwszej ustawy antyspreadowej z 2011 roku) będą mogły liczyć na zwrot spreadu. Ustawa będzie miała dotyczyć tych, którzy są w trakcie spłaty kredytu, jak i tych, którzy go spłacili. Czy wiadomo, kiedy się pojawi? Czy w ogóle do tego dojdzie? Tego jeszcze nie wie nikt, niestety.

Podatkowy obowiązek

Podatnik, któremu kredyt został umorzony przez bank, jest zobowiązany do uwzględnienia tego typu „przychodu” w zeznaniu podatkowym. Jednakże Związek Banków Polskich argumentuje, że decyzje wierzycieli odnośnie umorzenia części spłaty kredytu nie powinny wiązać się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodu od umorzenia. Trudnym byłoby dla kredytobiorcy uregulowanie należności podatkowej z tytułu umorzenia, jeśli wcześniej miał problemy ze spłatą swojego zobowiązania.

Proponowane zmiany

Najwyraźniej argumenty ZBP przekonały Ministerstwo Finansów, które postanowiło przedstawić propozycję nowego rozporządzenia, które ma obejmować kredyty udzielone przed 15 stycznia 2015 roku. Konkretyzując, mowa tu o zaniechaniu poboru podatku. Jednakże tylko od tej części zobowiązania, która stanowi wartość umorzonego kredytu, odsetek, prowizji oraz wszystkich opłat, które były konieczne by zawrzeć umowę o kredyt. Jak twierdzi MF, z zaniechania będą mogli skorzystać nie tylko kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty hipoteczne nominowane lub indeksowane do franka szwajcarskiego. Nowe rozporządzenie dotyczyć będzie również tych, którzy zadłużyli się w złotym, dolarach, euro lub innych walutach.

Zapraszamy 7 września na Dzień Otwarty, który odbędzie się w siedzibie Kancelarii eMediator Legal w godzinach od 12:00 do 19:00! Specjaliści udzielą darmowych konsultacji oraz analizy umów kredytów frankowych.

K.P.

Komentarze