Alert Frankowy: Prawo do uzyskania lokalu

Alert Frankowy: Prawo do uzyskania lokalu Przedstawiciel Ministra Infrastruktury i Budownictwa odpowiedział na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie przepisów dotyczących ochrony przed emisją na bruk. Według rzecznika obecne przepisy chronią tylko tych, którzy są najemcami lokali. Właściciele mieszkań kupionych na kredyt, w tym również na kredyt tzw. „frankowy” w momencie braku możliwości jego spłaty, nie mogą liczyć na mieszkanie komunalne, gdy zostaną wyeksmitowani z własnego.

Na czas nieoznaczony

Według Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa prawo do uzyskania lokalu na czas nieoznaczony mają tylko ci, których sytuacja materialna uległa zmianie uniemożliwiającej spłatę kredytu hipotecznego. Oczywiście jeśli została w stosunku do niego wszczęta egzekucja komornicza. Wsparcie otrzymają te osoby, które spełniają odpowiednie kryteria dochodowe, które ustalane są przez gminę.

Deklaracja pomocy

Na początku sierpnia br. pojawiła się nowa prezydencka propozycja ustawy ws. kredytów frankowych. Początkowo Związek Banków Polskich oceniał, że projekt ten zbytnio obciąży sektor bankowy. Aktualnie w jego najnowszej propozycji widzi szansę na zadośćuczynienie posiadaczom kredytów „frankowych”, jednakże proponuje dokonać kilku doprecyzowań oraz modyfikacji, tak aby problem został rozwiązany w ciągu kilkunastu miesięcy. Według frankowiczów obecna wersja ustawy nie rozwiązuje problemów związanych z kredytami frankowymi, w szczególności nielegalności ich umów. Przypominamy, że w ostatnim czasie coraz więcej frankowiczów wygrywa w sądach. W połowie maja br. zapadł wyrok, w wyniku którego Bank Millenium ma zwrócić ponad 42 tys. zł., zaś Santander Consumer Bank 49 tys. zł, o czym pisaliśmy w alercie „Prawomocna wygrana z bankiem!”. Masz problem z kredytem frankowym? Zgłoś się do nas na bezpłatną analizę umowy kredytowej!

K.P.

Komentarze