Czy pożyczka na spłatę kredytu to dobry pomysł?

Czy pożyczka na spłatę kredytu to dobry pomysł? W pewnym sensie jest to droga na skróty i dobre rozwiązanie, ale tylko na chwilę. Jeśli dotychczas miałeś problem ze spłatą swojego kredytu i szukasz pożyczki aby go spłacić, bądź świadom tego, że może być gorzej… Pamiętaj, że pożyczki oferowane są na gorszych warunkach niż kredyty i tym, którzy mają ograniczony budżet ciężko będzie spłacić tego typu zobowiązanie w terminie, a co za tym idzie – pojawią się odsetki doliczane za każdy dzień zwłoki. Firmy pożyczkowe mają w zwyczaju także doliczanie dodatkowych opłat za wysyłanie przypomnień o spłacie zobowiązania, o czym pisaliśmy w artykule „Zalegam z chwilówką! Co robić?”.

Koło ratunkowe czy gwóźdź do trumny?

Zaciąganie pożyczek na spłatę zaległych rat jest najszybszą drogą do utraty kontroli nad finansami. Jedną pożyczką będziesz w stanie spłacić raty kredytu ale czym spłacisz pożyczkę? Idąc w tym kierunku, można wziąć kolejną – na spłatę poprzedniej. Tak oto można wpaść w klasyczną spiralę zadłużenia, gdzie długi rosną, zamiast maleć. W końcu pożyczek będzie tak wiele, że utrata kontroli nad ich spłatą to tylko kwestia czasu.

Recepta na długi

Każdy wierzyciel chce odzyskać swoje pieniądze, zatem jeśli zalegamy ze spłatą zobowiązania, prędzej czy później otrzymamy ponaglenia do zapłaty a w późniejszym terminie komornik zajmie nasze konto, by odzyskać należne pieniądze. Jak temu zapobiec?

Wystarczy skontaktować się z pożyczkodawcą czy kredytodawcą, aby renegocjować warunki spłaty zobowiązania. Jeśli nie wiesz jak tego dokonać – skorzystaj z wiedzy i doświadczenia mediatorów. Są skutecznymi negocjatorami, w Twoim imieniu mogą wnioskować m.in. o:

  • Obniżenie wysokości raty,
  • wakacje kredytowe,
  • częściowe lub całkowite umorzenie naliczonych odsetek
  • wstrzymanie egzekucji komorniczej lub zmniejszenie jej uciążliwości.
Oddłużanie jest niełatwym procesem, który wymaga zaangażowania, jednakże przynoszącym same korzyści, zarówno dłużnikowi jak i wierzycielowi. W końcu restrukturyzacja jest bardzo dobrym, jak nie najlepszym rozwiązaniem dla obu stron. Bank zyskuje pewność, że dług zostanie spłacony w terminie, a dłużnik spokój i kontrolę nad własnym budżetem.

K.P.

Komentarze