Czym jest pożyczka?

Czym jest pożyczka? Pożyczki są jednym z najłatwiej dostępnych sposobów pozyskania dodatkowej gotówki. Te z pozoru niewinne produkty finansowe, mogą stać się przyczyną gigantycznego zadłużenia. Zaciąganie kolejnych pożyczek i spłata nimi poprzednich zobowiązań to najszybsza droga do wejścia w spiralę długów. Czym charakteryzują się te produkty i co sprawia, że są tak atrakcyjne dla konsumentów? Przede wszystkim warto wspomnieć już na samym początku, że pożyczka to zupełnie inny produkt finansowy niż kredyt. Pożyczki mogą być udzielane przez każdy podmiot – przedsiębiorstwa, a także osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej. Kredyty zaś udzielane są przez banki oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Kredyt jest produktem bankowym i nikt poza bankiem nie ma możliwości jego udzielenia. Czym zatem jest pożyczka i kto jest pożyczkobiorcą?

Kto jest pożyczkobiorcą?

Może nim zostać osoba fizyczna, prawna, a nawet wiele instytucji, takich jak bank. W przypadku osób fizycznych firmy pozabankowe wyznaczają minimalny i maksymalny wiek pożyczkobiorcy. Dzieje się tak ponieważ osoba, która wnioskuje o pożyczkę musi mieć minimum 18 lat oraz źródło dochodu. Maksymalny wiek pożyczkobiorcy również jest określony, ze względu na podwyższone ryzyko śmierci takiej osoby. Ograniczenie to stosują również banki. [signinlocker]

Czym charakteryzuje się pożyczka?

Pożyczka zawierana jest na podstawie umowy pożyczkowej zawartej przez obie strony, tj. pożyczkodawcę i pożyczkobiorcę.  Jej warunki są ściśle określone przez przepisy Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z przepisami, dający pożyczkę zobowiązany jest do przeniesienia na własność pożyczającego, a właściwie biorącego określoną ilość pieniędzy. Tym samym pożyczkobiorca zobowiązany zostaje do zwrócenia tej samej ilości pieniędzy na rzecz pożyczającego. Poza formą pisemną umowa o pożyczkę może mieć również formę ustną, a nawet aktu notarialnego. Ważnym jest jednak aby umowa na kwotę powyżej 500 zł została zawarta w formie pisemnej. W innym przypadku może stać się nieważna. Istotnym elementem umowy o pożyczkę jest czas jej trwania. Powinna zawierać dokładne dane – dzień, miesiąc oraz rok, w którym została sporządzona. Zazwyczaj jest to dzień, w którym pożyczka została uruchomiona. Oczywiście określony zostaje również czas jej zakończenia, czyli dzień, w którym należy zwrócić pieniądze. O kosztach pożyczki decyduje sam pożyczkodawca. Co zrobić w sytuacji, gdy nie wywiążemy się z płatności w terminie? Czy istnieją rozwiązania, które pozwolą uchronić nas przed przykrymi konsekwencjami nieterminowej spłaty? Tak, takim rozwiązaniem – bardzo pomocnym – przy problemach w spłacie jest restrukturyzacja zadłużenia. Pozwoli ona na dostosowanie warunków spłaty do Twoich aktualnych możliwości finansowych. W tym celu skontaktuj się z nami, a zajmiemy się restrukturyzacją Twojego zadłużenia.

K.P. [/signinlocker]

Komentarze