Blog

Alert Frankowy: UOKiK opublikował 37 istotnych poglądów!

Alert Frankowy: UOKiK opublikował 37 istotnych poglądów!

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów od 25 sierpnia 2016 roku stale publikuje istotne poglądy w sprawie frankowiczów. Możliwość ich wyrażania daje nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów z 17 kwietnia 2016 roku.

Dotyczą one sporów między konsumentami a bankami o postanowienia umów kredytów hipotecznych waloryzowanych kursem franka szwajcarskiego. Do tej pory uzbierało się ich aż 37!

Drobny gest. Duże wsparcie.

Drobny gest. Duże wsparcie.

Lubimy obdarowywać bliskich prezentami, doceniamy ich w ten sposób i pokazujemy, jak bardzo są dla nas ważni. Dlatego też postanowiliśmy wprowadzić do naszego sklepu karty podarunkowe, które mogą zostać wykorzystane do zakupu każdej usługi, książek a nawet szkoleń.

Meritum „czyszczenia” rejestru BIK

Meritum „czyszczenia” rejestru BIK

„Jak wyczyścić BIK?” – to pytanie padło niezliczoną ilość razy w sieci. Często również do nas piszecie w tej sprawie. Dziś postanowiliśmy opowiedzieć o kliku istotnych elementach, które wpływają na to, czy „wyczyszczenie” negatywnych wpisów jest rzeczywiście możliwe…

Alert Frankowy: Kurs mocno przewartościowany

Alert Frankowy: Kurs mocno przewartościowany

Kredyty „frankowe” są zmorą wszystkich frankowiczów, a to za sprawą banków, które udzielając kredytów walutowych przewidywały, że ich wypłata lub spłata odbywać się będzie na podstawie ustalonego kursu walut. Jednakże kursy te wynikały niestety z wewnętrznych kursów, które obowiązywały w danym banku. Rząd obmyślał wiele projektów, które miały pomóc frankowiczom – niestety wszystkie wylądowały w koszu.

Po jakim czasie przedawnią się moje długi?

Po jakim czasie przedawnią się moje długi?

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje nowe przepisy, które sprawią, że długi szybciej będą przedawniać się niż dotychczas. Czy projekt Ministerstwa okaże się dobrym rozwiązaniem?

Nowelizacja aktualnie jest na etapie projektowania, lecz według Ministerstwa Finansów ma charakter fundamentalny dla gospodarki, rozstrzygania spraw cywilnych przez sądy jak i dla zwykłych Polaków. Dotychczas bardzo często zdarzało się, że osoby, którym długi przedawniły się były skupowane przez firmy windykacyjne (część z tych firm formalnie ma swoje siedziby w krajach, które powszechnie uznawane są za raje podatkowe). Wierzytelności te często obrastają odsetkami, opłatami manipulacyjnymi oraz kosztami komorniczymi, a to powoduje, że ludzie wpadają w spiralę zadłużenia, co też podkreślał jeden z parlamentarzystów podczas konferencji.

Czy wierzyciel może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika?

Czy wierzyciel może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika?

Według Prawa upadłościowego może, nawet w przypadku osób, które zaprzestały prowadzenia działalności gospodarczej – jednakże tylko wtedy, jeśli od dnia wykreślenia z właściwego rejestru nie minął rok. W jakiej sytuacji wierzyciel może złożyć taki wniosek? Czy przedsiębiorca ma możliwość ochrony swojego biznesu przed niechcianą upadłością?

Prowadziłem działalność gospodarczą. Czy mogę ogłosić Upadłość Konsumencką?

Prowadziłem działalność gospodarczą. Czy mogę ogłosić Upadłość Konsumencką?

Wielu przedsiębiorców zmaga się z ogromnymi zobowiązaniami finansowymi, które zaciągnęli na rozwój swojego biznesu. Często bywa tak, że nie przynosi on oczekiwanych zysków i ciężko jest spłacić długi. Jedynie zamknięcie nierentownej działalności pozwoli zmniejszyć powiększanie się dziury budżetowej. Co zrobić, by uwolnić się od powstałych długów? Czy były przedsiębiorca może ogłosić upadłość konsumencką?