8 elementów wniosku o upadłość konsumencką

8 elementów wniosku o upadłość konsumencką Wraz z końcem 2014 roku, w życie weszły nowe przepisy ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze w zakresie upadłości konsumenckiej. Dzięki temu składanie wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej stało się łatwiejsze, a uzyskanie oddłużenia prostsze, jednak nadal trzeba spełnić wiele warunków, aby pozytywnie przejść weryfikację. W momencie, gdy konsument stanie się niewypłacalny, powinien zapoznać się z warunkami ogłoszenia upadłości. Jeśli je spełnia, może przystąpić do złożenia wniosku. Głównym warunkiem jest to, iż nie może on prowadzić żadnej działalności gospodarczej. Jak wygląda taki wniosek i jakie elementy zawiera? Po pierwsze, dane osobowe konsumenta, takie jak: imię, nazwisko, numer pesel oraz adres zamieszkania. Po drugie, wykaz całego majątku, na który składają się nieruchomości, samochody, sprzęty domowe, oszczędności itp. Należy podać ich szacowaną wycenę. Po trzecie, trzeba podać adres, pod którym znajduje się majątek konsumenta. Po czwarte, wykaz wszystkich wierzycieli, ich adresów, kwot, jakie jest się im dłużnym, oraz terminy zapłaty.
Zalegasz z ratami?
Masz problemy
finansowe?
SPRAWDŹ WIĘCEJ
Po piąte, konsument powinien zaznaczyć wierzytelności sporne, czyli takie, które uważa za nienależne. Po szóste, lista zabezpieczeń obejmujących majątek dłużnika, takich jak np. hipoteka, zastawy itp. Należy też podać termin, w jakim zostały ustanowione.[signinlocker] Po siódme, uzasadnienie złożenia wniosku, czyli podanie argumentów świadczących o tym, iż bez winy dłużnika wystąpiły poważne problemy, uniemożliwiające spłatę wierzytelności, jak np. poważna choroba. Argumenty powinny być zwięzłe i konkretne, oraz w miarę możliwości potwierdzone dowodami rzeczowymi, p. w postaci dokumentów. Ten punkt jest bardzo ważny, ponieważ każdy wniosek jest rozpatrywany pod kątem indywidualnej sytuacji konsumenta, właśnie na podstawie podanych argumentów. Tylko wyjątkowe przypadki będą brane pod uwagę. Po ósme, pisemne oświadczenie konsumenta, iż nie ma żadnych negatywnych przesłanek, czyli takich, które mogłyby świadczyć o celowym zaniedbaniu w spłacie długów. Warto z góry poinformować o wszystkich okolicznościach sprawy oraz dostarczyć wszystkie potrzebne dokumenty, nawet jeśli są niekorzystne, ponieważ ujawnienie ich w późniejszym czasie może skutkować natychmiastowym umorzeniem postępowania upadłościowego, brakiem możliwości oddłużenia, a nawet odpowiedzialnością karną. Złożenie wniosku o upadłość konsumencką nie jest równoznaczne z jego zaakceptowaniem. Trzeba liczyć się z tym, że wniosek zostanie oddalony, jeśli konsument sam doprowadził do swojej niewypłacalności, celowo bądź przez zaniedbanie, lub jeśli postępowanie upadłościowe było już dla niego prowadzone, jednak konsument nie spełniał należycie swoich obowiązków. Automatycznie odrzuca się też wnioski z niepoprawnymi danymi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak ogłosić upadłość konsumencką, skontaktuj się z Kancelarią eMediator Legal.
UWAGA! PRAWO SIĘ ZMIENIA…
Od czasu opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, które mogły wpłynąć na aktualność części zawartych informacji w niniejszym artykule. Nie są one aktualizowane. Zachęcamy Państwa do czytania najnowszych artykułów na naszym blogu, zgodnych z obowiązującymi aktami prawnymi.
[/signinlocker]

Komentarze