Czym jest upadłość konsumencka?

Czym jest upadłość konsumencka? Upadłość konsumencka to nieformalna nazwa postępowania mającego na celu ogłoszenie upadłości osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej i posiada długi, których nie jest w stanie spłacić. Upadłość konsumencka może być ratunkiem dla dłużnika w momencie, kiedy staje się on niewypłacalny. Niesie jednak za sobą pewne konsekwencje, o których poczytać można w innym naszym artykule. Upadłość konsumencka jest to postępowanie sądowe przewidziane dla osoby fizycznej, niewypłacalnej nieprowadzącej działalności gospodarczej, która dopełniła wszelkich formalności związanych z wnioskiem o wykreślenie z właściwego rejestru przedsiębiorców co najmniej na rok przed złożeniem do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości, i jest niewypłacalna. Oznacza to, że dłużnik nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań .

Upadłość konsumencka ma dwie zasadnicze funkcje:

 1. Oddłużeniową

umożliwia ona zwolnienie konsumenta z długów, które istniały przed ogłoszeniem upadłości konsumenckiej, a nie zostały zaspokojone w toku prowadzonego postępowania. Istnieje możliwość oddłużenia konsumenta bez wykonywania planu spłaty wierzycieli. Może to mieć miejsce w momencie, kiedy konsument przed ogłoszeniem upadłości, jak i w toku postępowania działał uczciwie i zgodnie z prawem, a stan jego majątku, oraz jego sytuacja osobista wskazują, iż nie będzie on zdolny do dokonania jakichkolwiek spłat w ramach ustalonego planu.

2. Windykacyjną 

do rozpoczęcia postępowania sądownego dochodzi tylko w momencie, kiedy dłużnik faktycznie nie może spłacić swoich długów. W tym wypadku zamiast indywidualnych postępowań sądowych i egzekucji każdego długu z osobna, doprowadza się do łącznego i równego zaspokajania roszczeń dłużników w toku jednego postępowania. Co do zasady, dochodzi do sprzedaży całego majątku konsumenta, a środki uzyskane w ten sposób przekazuje się na zaspokojenie roszczeń wierzycieli, którzy w określonym czasie zgłosili swoją wierzytelność do sędziego-komisarza.[signinlocker] Sprzedażą majątku zajmuje się wyznaczony przez sąd syndyk, który dokonuje spisu inwentarza, weryfikuje zgłoszenia wierzytelności, przeprowadza likwidację majątku dłużnika, oraz przekazuje uzyskane w ten sposób środki poszczególnym wierzycielom.
Zalegasz z ratami?
Masz problemy
finansowe?
SPRAWDŹ WIĘCEJ
Nie ogłasza się upadłości konsumenckiej osoby która doprowadziła do swojej niewypłacalności umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, podejmowała działania na szkodę swoich wierzycieli, w toku postępowania ukrywała majątek lub nie wykonywała innych, ciążących na niej obowiązków.Upadłość konsumencka jest dobrym rozwiązaniem, kiedy dłużnik nie ma innego wyjścia, gdyż umożliwia zwolnienie konsumenta z długów. Dzięki niej, dłużnikowi zostają umorzone wszelkie zobowiązania , które powstały przed dniem ogłoszenia upadłości i nie zostały spłacone w trakcie postępowania upadłościowego lub też w trakcie wykonywania planu spłaty. Nie podlegają umorzeniu zobowiązania o charakterze alimentacyjnym, zobowiązania wynikające z rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci, zobowiązania do zapłaty orzeczonych przez sąd kar grzywny, a także do wykonania obowiązku naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, zobowiązania do zapłaty nawiązki lub świadczenia pieniężnego orzeczonych przez sąd jako środek karny lub środek związany z poddaniem sprawcy próbie, jak również zobowiązania do naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem oraz zobowiązania, których upadły umyślnie nie ujawnił, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu.[/signinlocker]

Komentarze