Kiedy jednoosobowa firma może ogłosić upadłość?

Kiedy jednoosobowa firma może ogłosić upadłość? Zgodnie z ustawą o prawie upadłościowym i naprawczym z wnioskiem o ogłoszenie upadłości może wystąpić każdy przedsiębiorca, także ten prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, wyjątek stanowią jedynie osoby fizyczne prowadzące gospodarstwo rolne, nieprowadzące innej działalności gospodarczej lub zawodowej. Należy jednak pamiętać, że w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej właściciel odpowiada za zobowiązania firmy bez ograniczeń. Co w praktyce oznacza, że za długi firmowe odpowie także majątkiem osobistym, który z prowadzoną działalnością nie ma żadnego związku np. domem czy prywatnym samochodem. Do masy upadłości wejdzie, bowiem cały majątek właściciela poza wyjątkami ustawowymi. I cały majątek zostanie po spieniężeniu przeznaczony na spłatę wierzytelności.

Kiedy można złożyć wniosek o upadłość?

Generalnie wniosek o ogłoszenie upadłości należy złożyć w momencie, kiedy dłużnik staje się niewypłacalny. Jednak, co to dokładnie znaczy? Oznacza to, że firma, przez dłuższy czas nie reguluje wymagalnych zobowiązań pieniężnych, czyli takich, których termin do zapłaty już minął. Przy czym może to dotyczyć tylko części zobowiązań i nie muszą być one wcale dużej wysokości. Dłużnik może nie regulować zobowiązań z powodu braku środków, ale może także nie czynić tego z innych przyczyn np. złej woli. Wniosek o upadłość zgodnie z ustawą należy wnieść do sądu w terminie dwóch tygodni od dnia, w którym wystąpiła ku temu podstawa. Wniosek taki może wnieść zarówno sam dłużnik jak i wierzyciel. Przy czym wniosek składany przez dłużnika jest bardziej skomplikowany i wymaga dostarczenia większej ilości dokumentów.

W obu przypadkach wniosek taki powinien zawierać:

[signinlocker]
  • Imię i nazwisko
  • Firmę pod którą prowadzona jest działalność
  • Miejsce zamieszkania
  • Miejsce prowadzenia działalności – adres gdzie fizycznie znajduje się firma
  • Wpis do ewidencji działalności gospodarczej (CEIDG), – gdy przedsiębiorca jest osobą fizyczną
  • Informacje czy dłużnik podlega prawu polskiemu czy prawu innego kraju członkowskiego
  • Informacje, jakie okoliczności doprowadziły do złożenia wniosku wraz z uprawdopodobnieniem

Jeśli wniosek składa sam dłużnik należy go dodatkowo uzupełnić o następujące elementy:

  • Aktualny spis majątku firmy wraz z szacunkową wyceną jego składników
  • Bilans przedsiębiorstwa sporządzony nie później niż na 30 dni przez złożeniem wniosku
  • Spis wszystkich wierzycieli dłużnika z wysokościami długów oraz terminami płatności
  • Oświadczenie o spłatach długów, jakich firma dokonała w przeciągu 6 miesięcy przed złożeniem wniosku
  • Spis dłużników mających zobowiązania wobec wnioskującego (adresy, rodzaj wierzytelności, daty powstania i terminy płatności)
  • Wykaz tytułów egzekucyjnych oraz wykonawczych przeciw dłużnikowi
  • Informację o postępowaniach dotyczących ustanowienia hipotek, zastawów, zastawów rejestrowych i zastawów skarbowych oraz innych obciążeń podlegających wpisowi w księdze wieczystej lub w rejestrach, jak również o prowadzonych innych postępowaniach sądowych lub administracyjnych dotyczących majątku dłużnika
Chcesz ogłosić
upadłość
konsumencką?
SPRAWDŹ
Dodatkowo dłużnik powinien określić we wniosku rodzaj upadłości chciałby przeprowadzić. Ma do wyboru upadłość likwidacyjną gdzie egzekucja długów zostanie wykonana z majątku firmy i właściciela oraz upadłość układową, czyli zawarcie umowy z wierzycielami, co do spłaty. Do zasady lepszym rozwiązaniem jest zawarcie układu gdyż wtedy jest jeszcze szansa za porozumienie z wierzycielami np. odroczenie wykonania zobowiązania, spłata zobowiązań w ratach, zmniejszenie długi czy konwersja zadłużenia na udziały lub akcje. Należy pamiętać, że od złożenia wniosku o upadłość do fizycznego ogłoszenia upadłości przez sąd może minąć maksymalnie dwa miesiące a w tym czasie firma normalnie prowadzi działalność, płaci podatki oraz składki ZUS. Sąd ma obowiązek oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości, jeśli majątek dłużnika jest tak niewielki, że nie wystarczyłby nawet na pokrycie kosztów postępowania, gdyż wtedy nie ma najmniejszych szans na spłatę zobowiązań wobec wierzycieli. Zgodnie z ustawą prawo upadłościowe i naprawcze sąd może, (ale nie musi) orzec wobec upadłego zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej na okres od trzech do dziesięciu lat.[/signinlocker]

Komentarze