Konsolidacja czy restrukturyzacja?

Konsolidacja czy restrukturyzacja? Nie ma nic dziwnego w tym, że w czasie kredytowania mogą nas spotkać kłopoty finansowe wobec czego, nie będziemy w stanie spłacać rat i utracimy naszą płynność finansową. Jakie są sposoby oddłużania i dla kogo wskazana jest restrukturyzacja, a dla kogo konsolidacja przeczytajcie poniżej.

Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny jest rodzajem kredytu lub pożyczki przeznaczony na spłatę zaciągniętych wcześniej zobowiązań. Jest to dobre rozwiązanie kiedy posiadamy kilka kredytów w różnych bankach. Wtedy można zamienić je w jeden kredyt o niższym oprocentowaniu. Jest to na pewno wygodniejsze z tego względu, że płacimy tylko raz w miesiącu, a nie kilka. Jednak takiego kredytu nie dostaną osoby, które wpadły już w pułapkę finansową i zalegają z płatnościami. Kredyt taki jest wskazany dla osób, które cały czas płacą regularnie wszelkie raty, jednak w pewnym momencie odczuwają, że za bardzo nadwyręża to ich budżet domowy.[signinlocker] Istnieją dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych:
  • zabezpieczony hipoteką,
  • niezabezpieczony.
Kredyt zabezpieczony jest lepszy o tyle, że niższe jest jego oprocentowanie, a okres kredytowania może być zdecydowanie dłuższy. Jednak musimy posiadać nieruchomość, która nie jest obciążona hipoteką. Drugi rodzaj kredytu wiąże się z wyższym oprocentowaniem i z krótszym terminem okresu kredytowania (maksymalnie 10 lat). Więcej na temat tego, czym kierować się przy wyborze kredytu konsolidacyjnego przeczytacie w artykule: Jak wybrać kredyt konsolidacyjny?

Restrukturyzacja kredytu

Restrukturyzacja kredytu polega na zmianie warunków umowy kredytowej. Jej celem jest złagodzenie warunków poprzedniej umowy, które polega na obniżeniu raty pożyczki, jednak wiąże się z dłuższym okresem kredytowania. Na przykład jeśli nasza rata kredytu hipotecznego wynosiła 1500zł miesięcznie i zostało nam 10 lat do spłacenia długu, a z powodu przejściowych problemów finansowych nie jesteśmy w stanie spłacać tak wysokiej kwoty to bank może obniżyć ratę, ale wydłużyć okres spłacania długu na przykład do 15 lat. Może się to wiązać z wyższym oprocentowaniem.
Zalegasz z ratami?
Masz problemy
finansowe?
SPRAWDŹ WIĘCEJ
O restrukturyzację można się ubiegać nie tylko wtedy kiedy wiemy, że za jakiś czas będziemy mieli kłopoty finansowe. Wiele osób zaniedbuje swoją sytuację i po prostu unika płacenia rat, jak również unika rozmów z bankiem. W takiej sytuacji bank podejmuje pewne działania, mające na celu odzyskanie długu. Niezależnie od tego na jak wysokim poziomie zaangażowania prowadzone są działania, można się zwrócić do banku z prośbą o restrukturyzację. Nawet jeśli bank wypowiedział Ci umowę lub masz już na głowie komornika – wciąż możesz odwrócić swoją sytuację poprzez restrukturyzację. Oczywiście im wcześniej zwrócisz się do banku, informując go o swojej sytuacji materialnej i przedstawiając metody na rozwiązanie sytuacji – tym korzystniejsze dla Ciebie będą warunki nowej umowy. Jeśli jednak już masz problemy i zalegasz od jakiegoś czasu z płatnościami – wciąż masz możliwość polepszenia swojej sytuacji. Pamiętaj, że dla banku restrukturyzacja to również korzystniejsze rozwiązanie. Restrukturyzacja długu może nastąpić na drodze konsolidacji długu, tj. połączenia kilku pożyczek od tego samego wierzyciela w jedną. [/signinlocker]

Komentarze