Prawa i obowiązki dłużnika

Prawa i obowiązki dłużnika Duża część społeczeństwa boryka się dzisiaj z problemami finansowymi. Wielu popadło w poważne kłopoty i nie wiedzą jak poradzić sobie z długami. Obawiają się wszczęcia egzekucji mienia. W takiej sytuacji warto przypomnieć sobie jakie są zatem prawa i obowiązki dłużnika.

Windykacja przedsądowa

Na tym etapie windykatorzy pragną dojść do porozumienia z dłużnikiem poprzez negocjacje. Jednak to, czy spotkanie lub rozmowa telefoniczna się odbędzie zależy od dłużnika. Nie ma on obowiązku odbierania telefonu lub wpuszczania windykatorów do domu. Jedyne, co w tej sytuacji może zrobić windykator to wysłać pisemne zawiadomienie, które będzie podstawą do wszczęcia postępowania sądowo-egzekucyjnego, czyli kolejnego etapu windykacji.

Windykacja sądowo-komornicza

Etap ten rozpoczyna się z chwilą wniesienia powództwa, a w razie braku spłaty nabiera tempa z chwilą nadania klauzuli wykonalności na wyrok/BTE, na podstawie którego dłużnik musi spłacić dług wierzycielowi. Wykonawcą orzeczenia staje się zazwyczaj komornik, gdyż część firm windykacyjnych nakłania do polubownej spłaty zadłużenia po uzyskaniu wyroku, dopiero grożąc zaangażowaniem do sprawy komornika. W momencie zawiadomienia dłużnika o wszczęciu egzekucji ma on tydzień na wniesienie zażalenia.
Zalegasz z ratami?
Masz problemy
finansowe?
SPRAWDŹ WIĘCEJ
Dłużnik może także wnieść skargę na czynności komornika do sądu, przy którym komornik pracuje. Skarga może odnosić się do czynności komornika, jak i do zaniechania tych czynności. Wiąże się to jednak z opłatą w wysokości 100zł.[signinlocker] W trakcie postępowania egzekucyjnego dłużnik ma obowiązek udzielenia informacji potrzebnych dla postępowania egzekucyjnego. Jeżeli tego nie zrobi lub poda fałszywe wiadomości może zostać ukarany grzywną w wysokości 2000 zł. Kolejną rzeczą, o której dłużnik powinien pamiętać jest konieczność poinformowania o zmianie miejsca zamieszkania – do 7 dni, jeżeli zmieni miejsce zamieszkania na dłużej niż jeden miesiąc. W razie zaniechania również może zostać ukarany grzywną w wysokości 2000zł.

Przedawnienie

Jednym ze sposobów na uniknięcie długu jest dążenie do jego przedawnienia. Jeśli zbliża się jego termin, dłużnik za wszelką cenę powinien unikać uznania długu (np. poprzez przyznawanie wierzycielowi, iż dług istnieje), gdyż przerywa to bieg przedawnienia. Poza tym, uznanie długu można potraktować jako „kartę przetargową” w rozmowach z wierzycielem. Może to pomóc w rozłożeniu długu na raty lub obniżeniu rat. W zależności od rodzaju długu przedawnienie najczęściej może nastąpić po 2, 3 lub 10 latach. W przypadku przedawnienia, wierzyciel nie ma już prawa do zajmowania własności dłużnika pod warunkiem, że dłużnik zgłosi stosowny zarzut. W razie wszczęcia postępowania sądowego, należy zgłosić, iż nastąpiło przedawnienie roszczenia, co sąd zobowiązany będzie uwzględnić w wyroku. Pamiętać należy jednak, że dług nie jest darowany, ale dalej istnieje. Ciągle pozostaje się dłużnikiem, a fakt ten wierzyciel może zgłosić do odpowiednich biur informacji gospodarczej, w konsekwencji czego trudno będzie uzyskać kredyt, pożyczkę, a nawet kupić produkt na raty. [/signinlocker]

Komentarze