Zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby

Zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby Stratę po śmierci bliskiej osoby każdy przeżywa inaczej. Nieodłączne są smutek, żal i rozpacz. Kiedy emocje ucichną, trzeba zmierzyć się z rzeczywistością. Jest to dobry moment, aby zastanowić się jakie świadczenia przysługują po śmierci bliskiej osoby. Główne roszczenia, o które można się ubiegać to:
  • zadośćuczynienie za ból i cierpienie po stracie osoby bliskiej – art. 446 par. 4 k.c.,
  • odszkodowanie z tytułu pogorszenia się sytuacji materialnej – art. 446 par. 3 k.c.,
  • renta alimentacyjna dla rodziny zmarłego lub innych osób, którym zmarły regularnie pomagał – art. 446 par. 2,
  • zwrot kosztów pogrzebu i leczenia zmarłego – art. 446 par. 1.
W poniższym artykule, skupimy się na zadośćuczynieniu za krzywdę po śmierci bliskiej osoby. Jest to jednorazowe świadczenie pieniężne, którego celem jest złagodzenie cierpień fizycznych oraz psychicznych najbliższych członków rodziny zmarłego. Obejmuje szkody w postaci straty moralnej wywołane przez śmierć członka rodziny, czyli wszelkie odczucia samotności, smutku, depresji, utraty motywacji do przezwyciężania codziennych trudności oraz poczucie krzywdy, jakie towarzyszy członkom rodziny w momencie utraty bliskiego krewnego.[signinlocker] Możliwość przyznania zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej na gruncie analizowanego przepisu znajduje zastosowanie do wypadków, które miały miejsce od 3 sierpnia 2008 r., czyli od wejścia w życie nowelizacji Kodeksu cywilnego wprowadzającej tego rodzaju zadośćuczynienie na nowo do polskiego systemu prawnego. Zadośćuczynienia można żądać od sprawcy szkody, bądź też od firmy ubezpieczeniowej, w której sprawca w chwili szkody był ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa zadośćuczynienie przysługuje najbliższym członkom rodziny. Istotny tu jest indywidualnie oceniany stopień cierpienia psychicznego, stopień krzywdy wynikający z utraty pomocy i opieki osoby bliskiej, uczucia osamotnienia, bezsilności wobec trudności życiowych, stopień zażyłości, bliskości i wspólności, jakie zachodziły pomiędzy zmarłym a najbliższym członkiem rodziny. Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę jest roszczeniem samodzielnym, co jest równoznaczne z tym że każda z osób kilka osób uprawnionych do odszkodowania, np. małżonek i czwórka dzieci, ma własne, indywidualne roszczenie z tego tytułu, a wypłata zadośćuczynienia realizowana jest na rzecz każdego oddzielnie.
Pamiętaj! Zgodnie z orzecznictwem sądów, pojęcie „najbliższy członek rodziny” należy rozumieć szeroko i nie ograniczając go tylko do więzów krwi. Kryteriami, które przesądzają o zasadności przyznania zadośćuczynienia jest faktyczny stopień zażyłości oraz bliskości osobistej i gospodarczej, jaka zachodziła pomiędzy zmarłym a najbliższym członkiem rodziny. Za najbliższego członka rodziny można zatem uznać: macochę, ojczyma, rodzeństwo przyrodnie, a nawet dzieci przyjęte na wychowanie przez rodziców zastępczych oraz partnera pozostającego ze zmarłym w związku nieformalnym.
[/signinlocker]

Komentarze