Jak wybrać kredyt?

Jak wybrać kredyt? Potrzebujesz kredytu na mieszkanie, samochód czy wyprawkę dla dziecka? Nie wiesz jak wybrać kredyt gotówkowy? Gdzie go zaciągnąć i jaką formę spłaty wybrać? Nie załamuj rąk, tylko znajdź bank, który zaoferuje Ci najlepszą pożyczkę. Najlepsze, co możesz zrobić przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu pożyczki to porównanie ofert dostępnych na rynku. Wzrost konkurencji na rynku finansowym i nieustanna walka o klienta powodują, że na rynku pojawiają się coraz lepsze propozycje kredytów i pożyczek. Porównanie ich jednak to zajęcie niełatwe i bardzo czasochłonne. Jeśli nie czujesz się na siłach, skorzystaj z porównywarki. W pierwszej kolejności warto zwrócić się do swojego banku. Zna on Twoją historię finansową i będzie mógł szybko przygotować odpowiednią ofertę kredytu gotówkowego. Oferta banku, w którym posiada się konto osobiste niekoniecznie musi jednak być najtańsza. Nie spoczywaj na laurach. Szukanie popłaca. Banki prześcigają się w ofertach kredytowych, przedkładając pożyczki z niższym oprocentowaniem, możliwością odroczenia płatności pierwszej raty czy gotówkę na koncie w ciągu godziny.
Zadbaj o swoje
finanse!
SKONTAKTUJ SIĘ

Zweryfikuj rzeczywiste koszty

Każda pożyczka to zobowiązanie, czyli regularna spłata rat przez kolejne miesiące. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto więc zwrócić uwagę na ważne elementy umowy, takie jak: [signinlocker] oprocentowanie, prowizja i wysokość rat. Rzeczywiste koszty pożyczki są bardzo zróżnicowane. W przypadku pierwszego zaciąganego kredytu, może być on nawet darmowy. W praktyce oznacza to, że spłaca się tylko taką kwotę, jaką się zaciągnęło. Może to stanowić swego rodzaju test silnej woli, który pozwoli przekonać się czy pożyczka jest dobrym rozwiązaniem. Należy uważać i wybierać roztropnie, by nie musieć spłacać dwa razy więcej.

Oblicz, jaką ratę możesz płacić

30 zł tygodniowo brzmi fantastycznie, może się to okazać jednak tylko fantastycznym chwytem reklamowym. Jeśli zsumuje się wszystko, nie wygląda to już tak kolorowo. Przed zaciągnięciem zobowiązania, należy przede wszystkim zastanowić się jakiej wielkości ratę jest się w stanie spłacać. Warto policzyć dokładnie, jaka kwota pożyczki nie obciąży nadmiernie domowego budżetu i zdecydować się na okres spłaty, który spowoduje, że rata będzie odpowiednia. Dodatkowo wskazane jest ustalenie dogodnego terminu płatności rat. Przykładowo jeżeli wynagrodzenie otrzymujesz dziesiątego dnia miesiąca, postaraj się aby termin płatności był co najmniej kilka dni później, około piętnastego dnia miesiąca.

Zawsze czytaj umowę

Umowy bywają niezrozumiałe, za długie i nieczytelne. Nic dziwnego, że tylko 16 procent Polaków czyta dokładnie umowę przed jej podpisaniem. Aby uniknąć przykrych konsekwencji wynikających z braku znajomości zapisów porozumienia, wystarczy poświęcić dodatkowe 10 minut i dokładnie ją przeczytać. Przeskanowanie wzrokiem tekstu nie gwarantuje zapoznania się ze wszystkimi zapisami i kruczkami. Treść umowy należałoby przeczytać z uwagą, nie zapominając o załącznikach, regulaminach i tabelach opłat. Warto upewnić, że wszystkie warunki, które udało się nam wynegocjować z pracownikiem firmy, znalazły swoje odzwierciedlenie na piśmie. Będąc klientem ważne jest uświadomienie sobie, że nieuważne czytanie umów może prowadzić do wielu niekorzystnych konsekwencji. Z drugiej strony wszystkie instytucje, a szczególnie te finansowe powinny dążyć do tego, aby treść dokumentów była dla nabywców jak najbardziej czytelna, jasna i zwięzła. W razie wszelkich problemów z treścią umowy powinno się udać się po poradę do doradcy. [/signinlocker]

Komentarze