Co to jest Biuro Informacji Gospodarczej?

Co to jest Biuro Informacji Gospodarczej?
  Jeśli zdarzyło Ci się zapłacić rachunki po terminie lub zapomnieć o spłacie raty kredytu, niewykluczone, że ktoś wpisał Cię do jednego z rejestrów dłużników prowadzonych przez biura informacji gospodarczej (BIG). Dowiedz się więc co to za instytucje i co zrobić, gdy już znajdziesz się w ich rejestrach. Biura informacji gospodarczej to instytucje przyjmujące, przechowujące i udostępniające informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu konsumentów i przedsiębiorców. Informacji tych BIG-i udzielają z prowadzonych przez siebie baz danych, które potocznie nazywa się rejestrami dłużników. Na chwilę obecną na polskim rynku działają cztery BIG-i:
  • Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A.
  • Krajowego Biuro Informacji Gospodarczej S.A.
  • Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.
  • Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.
Informacje o płatnościach podmiotów gospodarczych może zamieszczać tam każdy wierzyciel, którym zgodnie z art. 2 ust. 2 pkt 4 Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz.U. z 2010 r. Nr 81, poz. 530), jest: [signinlocker]
  • osoba fizyczna, której wierzytelność została stwierdzona tytułem wykonawczym,
  • osoba fizyczna wykonującą działalność gospodarczą,
  • osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą lub stosunkiem prawnym przysługuje wierzytelność,
  • organ właściwy wierzyciela w rozumieniu art. 2 pkt 10 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.
Aby wierzyciel mógł przekazać do BIG informacje o zobowiązaniach dłużnika będącego konsumentem muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki:
  • zobowiązanie powstało w związku z określonym stosunkiem prawnym, w szczególności z tytułu umowy o kredyt konsumencki oraz umów, o których mowa w art. 1871 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296, z późn. zm.), czyli umów o:
  • łączna kwota wymagalnych zobowiązań dłużnika będącego konsumentem wobec wierzyciela wynosi co najmniej 200 złotych oraz są one wymagalne od co najmniej 60 dni;
  • upłynął co najmniej miesiąc od wysłania przez wierzyciela listem poleconym albo doręczenia dłużnikowi będącemu konsumentem do rąk własnych, na adres do doręczeń wskazany przez dłużnika będącego konsumentem, a jeżeli nie wskazał takiego adresu – na adres miejsca zamieszkania, wezwania do zapłaty, zawierającego ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do biura, z podaniem firmy i adresu siedziby tego biura.
Natomiast przekazanie do BIG informacji o zobowiązaniach dłużnika niebędącego konsumentem wymaga spełnienia łącznie następujących warunków:
  • zobowiązanie powstało w związku z określonym stosunkiem prawnym, w szczególności z tytułu umowy związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej;
  • łączna kwota wymagalnych zobowiązań dłużnika niebędącego konsumentem wobec wierzyciela wynosi co najmniej 500 złotych oraz są one wymagalne od co najmniej 60 dni;
  • upłynął co najmniej miesiąc od wysłania przez wierzyciela listem poleconym albo doręczenia dłużnikowi niebędącemu konsumentem do rąk własnych, na adres do doręczeń wskazany przez dłużnika niebędącego konsumentem, a jeżeli nie wskazał takiego adresu, na adres siedziby dłużnika lub miejsca wykonywania działalności gospodarczej, wezwania do zapłaty, zawierającego ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do biura, z podaniem firmy i adresu siedziby tego biura.
Umieszczenie informacji o nierzetelnym dłużniku w Biurach Informacji Gospodarczej jest równoznaczne z powstaniem negatywnej historii płatniczej, co w przyszłości może utrudniać zaciąganie nowych zobowiązań. Każdy z nas ma dostęp do danych przechowywanych w BIG na swój temat na podstawie tzw. informacji ustawowej, tj. informacji kto w ciągu ostatnich 12 miesięcy pytał o nas i jakie informacje gospodarcze uzyskał. W przypadku konsumentów dostęp jest bezpłatny, o ile nie korzysta się z niego częściej niż raz na 6 miesięcy. Warto weryfikować w BIG informacje na swój temat. Jeżeli udostępniana w rejestrze informacja jest nieaktualna lub nieprawdziwa, dłużnik winien skontaktować się w tym zakresie z wierzycielem i żądać jej uaktualnienia, sprostowania lub usunięcia (tzw. czyszczenie BIG). Zgodnie z prawem może też odpowiednie zarzuty skierować bezpośrednio do biura.
UWAGA! PRAWO SIĘ ZMIENIA…
Od czasu opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, które mogły wpłynąć na aktualność części zawartych informacji w niniejszym artykule. Nie są one aktualizowane. Zachęcamy Państwa do czytania najnowszych artykułów na naszym blogu, zgodnych z obowiązującymi aktami prawnymi.
[/signinlocker]

Komentarze