
Istnieje powszechna opinia, że sam fakt odczuwania dyskomfortu psychicznego po wypadku upoważnia do uzyskania zadośćuczynienia. Jednak do czasu, gdy osoby takie nie zgłoszą się do lekarza o odpowiedniej specjalizacji – na pewno nie otrzymają odszkodowania za uraz psychiczny po wypadku.
Uraz psychiczny jest to niekorzystny ślad w psychice człowieka, który powstał w wyniku trudnych sytuacji bądź zdarzeń. Urazy psychiczne mogą być spowodowane przeżyciami silnymi i krótkotrwałymi (na przykład gwałtowny przestrach) lub przeżyciami o słabszym natężeniu, ale ciągle powtarzającymi się (na przykład konflikt ze środowiskiem społecznym). Konsekwencją takich urazów może być [signinlocker] obniżenie aktywności i poczucia własnej wartości (depresja), stan napięcia, rozdrażnienie, wrogość, poczucie krzywdy, podwyższenie poziomu lęku – co prowadzi do nerwic oraz innych trudnych do usunięcia zaburzeń osobowości. Osoby z urazem psychicznym mogą, na przykład odczuwać strach przed samochodami koszmary senne lub bezsenność.
Wynika z tego, iż uraz psychiczny również przykładem rozstroju zdrowia zgodnie z kodeksem cywilnym. Dlatego za uraz psychiczny po wypadku samochodowym istnieje możliwość otrzymania zadośćuczynienia, jednakże często pod warunkiem korzystania przez poszkodowanego z odpowiedniego leczenia. Jeżeli poszkodowany mający objawy urazu psychicznego zgłosi się do lekarza psychiatry lub psychologa – wówczas orzecznik lub ubezpieczyciel może ustalić dodatkowy uszczerbek na zdrowiu pokrzywdzonego. Każdy 1% uszczerbku na zdrowiu podnosi wysokość odszkodowania nawet o kilkaset złotych, dlatego warto – w razie odczuwania zaburzeń – wybrać się do odpowiedniego specjalisty.
Jeżeli dochodzimy zadośćuczynienia z powodu urazu psychicznego zadbajmy o:
- opinie i zaświadczenia od psychologa lub psychiatry o prowadzonym leczeniu i jego związku z wypadkiem,
- kopie kart medycznych – historii choroby z poradni – które wykażą uraz komunikacyjny w sferze psychicznej (może to być: nerwica, lęk – strach przed korzystaniem ze środków komunikacji, bezsenność, apatia i tym podobne).
Podsumowując, osobom z urazem psychicznym po wypadku samochodowym, jak najbardziej należy się zadośćuczynienie, jednakże tylko wtedy, kiedy podejmą oni leczenie u odpowiedniego lekarza, takiego jak psychiatra lub psycholog. Należy pamiętać, by zebrać dowody na to, iż uraz rzeczywiście istnieje i jest leczony – przydatne tu będą opinie i zaświadczenia od lekarza prowadzącego terapię, oraz kopie kart medycznych, ukazujących historię choroby.[/signinlocker]