Oddłużenia komornicze – jak to działa?

Oddłużenia komornicze – jak to działa? Wpadając w pętlę zobowiązań można dojść do takiego momentu, w którym ciężko jest wyjść samodzielnie z trudnej sytuacji. Podstawowy błąd to zaniechanie miesięcznych spłat i unikanie kontaktu z wierzycielem. Jeśli dobrowolnie nie zechcesz spłacać zobowiązań i tak nie uchroni Cię to od konieczności zwrócenia należności. Takie działanie uruchamia lawinę sądową, wydanie nakazu zapłaty, a w przypadku dalszych uników, do akcji wkracza komornik. Czy będąc już na tym etapie można coś jeszcze zrobić? Jest to odpowiedni czas, aby zwrócić się o pomoc do profesjonalnych firm, które zajmują się oddłużeniami. Kluczowa jest szybka i fachowa pomoc. Firmy oddłużeniowe dysponują wiedzą prawno-finansową oraz mają duże doświadczenie związane z przywracaniem płynności finansowej i zajęciami komorniczymi. Mają więc większe możliwości w negocjowaniu warunków z bankami czy firmami pożyczkowymi i ustalaniu korzystnych warunków spłat.
Zalegasz z ratami?
Masz problemy
finansowe?
SPRAWDŹ WIĘCEJ
Firma oddłużeniowa rozpoczyna pracę od dokładnego przeanalizowania historii zadłużenia, a także rozpoznania sytuacji rodzinnej, zawodowej i materialnej dłużnika, aby szczegółowo zbadać jego możliwości. Na podstawie tej wiedzy tworzony jest plan restrukturyzacji długów, który zawiera szczegółowe kroki, jakie należy podjąć, aby wyjść z zobowiązań.

Następnie plan wdrażany jest w życie i trzeba wziąć pod uwagę, że jego realizacja może potrwać kilka miesięcy. Od tej pory to prawnik reprezentuje dłużnika w tematach związanych ze spłatą zobowiązań, a więc przejmuje wszelkie telefony czy korespondencję z wierzycielami. Pierwszym podjętym działaniem jest zatrzymanie egzekucji komorniczych. W tym celu przeprowadzana jest analiza postępowania egzekucyjnego w celu ochrony przed nieuczciwymi komornikami. Jest to szereg działań, które weryfikują, czy postępowanie komornicze przebiega prawidłowo, czy są podstawy do zaskarżenia wyroku lub jakichkolwiek działań komornika i czy bank/ firma windykacyjna nie przekroczyła swoich uprawnień. Specjaliści przeanalizują całe podstępowanie pod kątem obowiązującego prawa, aby chronić interesy dłużnika. Więcej o antywindykacji przeczytasz w artykule “Co to jest antywindykacja”. Następnym krokiem jest oddłużanie, czyli podjęcie czynności prawnych i negocjacyjnych, aby przywrócić dłużnikom zdolności do spłaty wierzytelności. Na tym etapie firma proponuje skuteczne rozwiązania dążące do restrukturyzacji długu. Ponieważ firma oddłużeniowa działa w imieniu dłużnika, przejmuje na siebie obowiązek kontaktowania się z wierzycielem i to ona pertraktuje z instytucją, która udzieliła pożyczki lub kredytu w celu zawarcia ugody. Pełni więc rolę mediatora, któremu zależy na porozumieniu dla obu stron. Co do zasady konieczna jest jednak współpraca osoby zadłużonej, który często samodzielnie musi skontaktować się z komornikiem. Efektem podjętych działań może być m.in. umorzenie odsetek czy naliczonych kar, wstrzymanie postępowań komorniczych, cofnięcie egzekucji z nieruchomości, obniżenie należności,rozłożenie zobowiązania na wygodniejsze raty, a nawet uniknięcie spłaty zobowiązania, w szczególności gdy profesjonalna firma wychwyci błędy komornika lub sądu. W przypadku poważnych problemów ze spłatą długów warto jest zwrócić się do specjalistów jak najszybciej. Widmo wysokich kar i rosnącej pętli zadłużenia tylko pogarsza sytuacje, dlatego nie należy zwlekać do ostatniej chwili. Dłużnik oszczędza tym samym czas na analizowanie swojej sytuacji finansowej, kontakty z wierzycielami i ma pewność, że jego problem zostanie rozwiązany przez specjalistów.

Komentarze