Kredyt refinansowy

Kredyt refinansowy Kredyty refinansowe stają się coraz popularniejsze wśród Polaków. Ich główną zaletą jest niższa cena. Dlatego jeśli i Ty czujesz, że mógłbyś płacić mniej za swój kredyt i zastanawiasz się czy kredyt refinansowy jest dla Ciebie, przeczytaj ten artykuł.

Co to jest kredyt refinansowy?

Kredyt refinansowy to nic innego jak zamiana obecnie posiadanego kredytu na nowy, zaciągany najczęściej w innym banku na przykład z niższym oprocentowaniem. Nowy kredyt udzielany jest na spłatę jednego zadłużenia, a nie kliku jak to jest w przypadku kredytu konsolidacyjnego.

Kiedy warto refinansować kredyt?

Może okazać się, że zaciągnięty przed laty kredyt hipoteczny lub kredyt na zakup nowego samochodu ma większe oprocentowanie, niż obecnie dostępne kredyty na rynku. Zważywszy na dużą konkurencję wśród instytucji finansowych banki coraz częściej mają w swojej ofercie kredyty z dużo niższym oprocentowaniem niż kilka lat temu. Porównując oba kredyty można rozważyć jego zmianę na kredyt refinansowany. Wybierając tą opcję obecny kredyt zostanie spłacony przez nowy bank, w którym będzie zaciągany kredyt refinansowy.
Zadbaj o swoje
finanse!
SKONTAKTUJ SIĘ
Mając kredyt w innej walucie np. we frankach czy euro można wykorzystać dodatni spread walutowy i również skorzystać z kredytu refinansowego. Refinansowanie będzie korzystne tylko wówczas gdy kurs waluty w dniu podpisania umowy na nowy kredyt będzie niższy niż w momencie zaciągnięcia starego kredytu.

Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt refinansowy?

Refinansowanie kredytu ma swoje wady i zalety, dlatego przy jego wyborze należy dokładnie zapoznać się z umową nowego oraz starego kredytu. Decydując się na wybór kredytu refinansowego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • okres kredytowania – czyli czas na jaki został zaciągnięty kredyt, od którego zależeć będzie wysokość comiesięcznej raty
  • bankowe opłaty i prowizje – opłata za wcześniejszą spłatę starego kredytu oraz prowizja za zaciągnięcie nowego. Zmiana banku musi zostać odnotowana w księdze wieczystej, co związane jest również z opłatą
  • oprocentowanie kredytu – to marża banku oraz suma oprocentowania rynkowego zwana stopą referencyjną. Oprocentowanie zależy od wysokości zaciąganego kredytu oraz wkładu własnego
  • spread walutowy – jest to różnica między kursem kupna, a kursem sprzedaży waluty. Bardzo ważny czynnik w przypadku zaciągnięcia kredytu w innej walucie. Kredyt jest udzielany po przeliczeniu go na złotówki po kursie kupna, natomiast kwota raty jest obliczana po kursie sprzedaży
Posiadając do spłaty długoterminowe zobowiązanie warto porównać je z ofertami dostępnymi obecnie na rynku i zastanowić się nad kredytem refinansowym. Może on być nawet dwukrotnie bardziej korzystny niż stary kredyt, a comiesięczna rata dużo niższa.

Komentarze