Prowadziłem firmę. Czy i kiedy mogę ogłosić upadłość konsumencką?

Prowadziłem firmę. Czy i kiedy mogę ogłosić upadłość konsumencką? Prowadzenie działalności gospodarczej nie zawsze wiąże się z wypracowywaniem zysków i godziwej emerytury. Często przedsiębiorca, z różnych przyczyn, nie radzi sobie na pewnym etapie prowadzenia biznesu, zadłuża się i tym samym doprowadza do niewypłacalności firmy. Czy nowe przepisy dot. o upadłości konsumenckiej dają mu jakąś szansę na wyjście z długów? Upadłość konsumencka stosowana jest wobec osób fizycznych, które według ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze nie są w stanie ogłosić upadłości w inny sposób, czyli na zasadach ogólnych. Wobec przedsiębiorców stosuje się zasady ogłaszania upadłości według zasad ogólnych, a więc jeżeli dana osoba prowadzi działalność gospodarczą, nie może jednocześnie ogłosić upadłości konsumenckiej. Inaczej jednak sprawa ma się z byłymi przedsiębiorcami, którzy prowadzili działalność na podstawie wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez urzędy miasta i gminy (CEiDG). Po wykreśleniu działalności gospodarczej ze wspomnianego rejestru oraz upływie jednego roku, były przedsiębiorca może starać się o upadłość konsumencką, a więc ogłosić upadłość na takich samych zasadach, jak inne osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Warto jednak pamiętać, że w tym czasie musimy być dla sądu dłużnikiem wiarygodnym i rzetelnym. Nie wolno więc zaciągać kolejnych pożyczek i innych zobowiązań, które doprowadziłyby do niewypłacalności lub zwiększyły jej stopień, a tym samym stanowiły podstawę do oddalenia przez sąd wniosku o ogłoszenie upadłości ze względu na umyślność lub wskutek rażącego niedbalstwa.[signinlocker] Nie mniej jednak droga byłego przedsiębiorcy do ogłoszenia upadłości konsumenckiej nie zawsze będzie prosta. O ile najczęściej staje się on niewypłacalny na skutek okoliczności zewnętrznych i od niego niezależnych, to już od niego samego zależy ogłoszenie upadłości na zasadach ogólnych jako przedsiębiorcy.
Chcesz ogłosić
upadłość
konsumencką?
SPRAWDŹ
Tymczasem w świetle art. 491 ust. 2 pkt 3 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, tzw. upadłości konsumenckiej nie można zastosować wobec osoby, jeżeli w okresie dziesięciu lat wstecz, będąc przedsiębiorcą mającym obowiązek z mocy prawa ogłosić upadłość , nie wykonała tego kroku. Z jednej strony, aby ogłosić upadłość konsumencką były przedsiębiorca musi odczekać rok od wykreślenia z CEiDG, z drugiej strony sąd może mieć zastrzeżenia co do tego, dlaczego zamiast składać obecnie wniosek o upadłość konsumencką, nie złożył on wcześniej wniosku o upadłość na zasadach ogólnych, jeżeli na osobie ciążył taki obowiązek. Nowelizacja ustawy prawo upadłościowe i naprawcze oraz jej część dotycząca upadłości konsumenckiej dopiero parę miesięcy temu weszła w życie, dlatego trudno dziś jeszcze powiedzieć, w którą stronę pójdzie orzecznictwo sędziów dotyczące poszczególnych spraw byłych przedsiębiorców starających się o upadłość konsumencką. Warto jednak, będąc taką osobą, sięgnąć po poradę specjalisty w zakresie prawa upadłościowego – będzie prościej, jaśniej i z pewnością mniej nerwów, gdy kompetentny prawnik pomoże doprowadzić naszą upadłość do samego końca.
UWAGA! PRAWO SIĘ ZMIENIA…
Od czasu opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, które mogły wpłynąć na aktualność części zawartych informacji w niniejszym artykule. Nie są one aktualizowane. Zachęcamy Państwa do czytania najnowszych artykułów na naszym blogu, zgodnych z obowiązującymi aktami prawnymi.
[/signinlocker]

Komentarze