Kilka sposobów na domowe oszczędności cz. 2

Kilka sposobów na domowe oszczędności cz. 2 Codzienne oszczędzanie, jak już zostało udowodnione w poprzedniej części artykułu, przynosi nam wiele korzyści. Oto kolejna część sposobów na proste zaoszczędzenie choćby kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

JEDZENIE

Komuś, kto dopiero uczy się oszczędzania, stwierdzenie, że można dużo zaoszczędzić na jedzeniu, może się to wydawać dziwne. Jest to jednak bardzo proste. Wystarczy więcej artykułów…mrozić. Gdy gotujemy w domu i po tej czynności zostanie nam np. kilka pieczarek, można je obrać, pokroić i zamrozić, a potem gdy będzie taka potrzeba, rozmrozić i dodać np. do sosu. Podobnie zresztą można uczynić z gotowym obiadem. Załóżmy, że ugotowaliśmy za wiele pierogów i po obiedzie zostało nam kilka sztuk. Je również można umieścić w zamrażalce, a w stosownym momencie „odgrzać”. Pozwoli to nam zaoszczędzić nie tylko koszty, ale również czas potrzebny na przygotowanie tego dania. Zamrażanie jest jednym z najzdrowszych sposobów przechowywania żywności, nie należy się więc obawiać, że artykuł spożywczy straci swoje walory smakowe czy odżywcze. Sposobem na oszczędzanie jest również ograniczenie ilości zamawianego gotowego jedzenia z dowozem do domu. Przed pustą lodówką może nas ustrzec robienie regularnych zakupów, o których była mowa powyżej.

PRĄD

Wiele osób jest zdania, że oszczędzanie na prądzie to prosta sprawa: wystarczy gasić światło po wyjściu z pokoju i założyć energooszczędne oświetlenie. O ile w pierwszym wypadku jest dużo racji, o tyle w drugim już nie. Taka żarówka potrafi zwiększyć koszty zużycia prądu, jeśli znajduje się w miejscu, w którym często jest włączana i wyłączana, np. w łazience. Niewiele osób wie, że taka żarówka najwięcej prądu zużywa przy rozruchu. W takich miejscach bardziej ekonomiczne jest zamontowanie oświetlenia halogenowego.[signinlocker] Warto również wyłączać urządzenia, których w chwili obecnej nie używamy, np. nie ma sensu by drukarka była włączona cały czas, skoro drukujemy jedną stronę w tygodniu.

ROZRYWKI

Duża ilość osób wydaje mnóstwo pieniędzy na kupowanie książek, gazet i czasopism. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że są to niemałe koszty, gdyż przeciętna popularna książka beletrystyczna kosztuje ok. 40-50 zł. Koszty te można zniwelować udając się po poszukiwane egzemplarze do biblioteki, która swoje zasoby regularnie uzupełnia zarówno o nowe tytuły literackie, jak i popularne tytuły czasopism oraz w filmy, programy edukacyjne i gry komputerowe. Warto również monitorować strony www najbliższych instytucji kultury, gdyż często są organizowane darmowe wystawy, spektakle i spotkania z ciekawymi ludźmi. To tylko niektóre ze sposobów na codzienne oszczędzanie. Możliwości jest dużo więcej, ale te przedstawione powyżej pozwalają w dość prosty sposób ograniczyć miesięczne wydatki bez rezygnowania z codziennych przyjemności, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można wykorzystać np. na rodzinna wycieczkę.[/signinlocker]

Komentarze