Oddłużeniowy złoty środek: Restrukturyzacja

Oddłużeniowy złoty środek: Restrukturyzacja Dziś kontynuujemy temat oddłużania. Ostatnim razem w artykule „Zdaniem Specjalisty: Oddłużanie na własną rękę” przedstawiliśmy Wam kilka ważnych kroków, które należy wykonać przy wychodzeniu z długów. Jednak najważniejszym elementem procesu oddłużania jest restrukturyzacja. Czym jest? Dowiecie się, czytając ten artykuł.

Uniknij negatywnych konsekwencji – dokonaj restrukturyzacji!

Głównym jej celem jest zawieszenie na określony czas spłaty rat, wydłużenie okresu spłaty, umorzenie części zadłużenia bądź konsolidacja długów. Tak naprawdę może ona przebiegać na różne sposoby. W przypadku opóźnienia w spłacie do 90 dni, zazwyczaj bank nalicza odsetki za każdy dzień zwłoki, a następnie przekazuje sprawę windykacji wewnętrznej. Wierzyciel ma prawo do wypowiedzenia umowy kredytowej po upływie 90 dni. Termin wypowiedzenia wynosi 30 dni (jest liczony od dnia otrzymania pisma z tą informacją), choć może wynosić więcej, jeśli zapis w umowie tak wskazuje.
„Jeśli wierzyciel lub występująca w jego imieniu firma windykacyjna uznają, że polubowne sposoby odzyskania zadłużenia się wyczerpały, mogą skierować sprawę na drogę sądową, a nawet zaangażować komornika.” – specjalistka ds. restrukturyzacji – Gabriela Sienkiewicz
Upewnij się czy rozwiązanie, którego akurat w tym przypadku poszukujesz ma sens – jeśli tak, to postaraj się o właściwe sformułowanie wniosku.

O co można wnioskować?

– Obniżenie wysokości raty: Warto skorzystać gdy, m.in. rata zobowiązania jest zbyt wysoka w stosunku do Twoich możliwości finansowych. Wpłynie to na wydłużenie okresu kredytowania oraz ochroni przed wypowiedzeniem umowy. – Odnowienie („przywrócenie umowy”): Warto skorzystać, gdy wierzyciel wypowie umowę. Skutkiem może być brak zajęć komorniczych oraz przywrócenie umowy. – Karencja, wakacje kredytowe: Warto skorzystać, gdy chwilowo nie stać Cię na spłatę zobowiązania. Skutkiem jest ulga czasowa w spłacie zadłużenia, a co za tym idzie – zyskasz potrzebny czas na zarobienie dodatkowych pieniędzy na spłacenie kredytu.[signinlocker] – Częściowe albo całkowite umorzenie naliczonych odsetek za zwłokę: Warto skorzystać, gdy zobowiązanie nie jest spłacane terminowo, przez co powstały opóźnienia w płatnościach. Warto skorzystać również jeśli suma zaległości nie może być spłacona od dawna, a kwota odsetek wielokrotnie przekroczyła kwotę należności głównej. Skutkiem może być umorzenie odsetek oraz zaniechanie ich naliczania. Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat restrukturyzacji? Uważasz, że to może być Twój złoty środek na walkę z długami? Zatem nie czekaj i skontaktuj się z nami, jeśli szukasz skutecznej pomocy! Artykuł powstał we współpracy z naszą specjalistką ds. restrukturyzacji – Gabrielą Sienkiewicz.

K.P.[/signinlocker]

Komentarze