Czy wierzyciel odzyska pieniądze?

Czy wierzyciel odzyska pieniądze? Każdy, kto kiedykolwiek pożyczył pieniądze zastanawiał się, czy pożyczkobiorca odda swój dług. Często bywa jednak tak, że dłużnikowi ciężko jest spłacić swoje zobowiązanie z różnych przyczyn, a wierzyciel chciałby jednak skutecznie odzyskać należne mu pieniądze. Co w takiej sytuacji zrobić? Czy istnieje skuteczna metoda odzyskiwania długów?

Diagnoza, plan i rozwiązanie

Ministerstwo Rozwoju podało w swoim nowym pomyśle – pakiecie wierzycielskim – że negatywne skutki nieterminowego regulowania płatności są dotkliwe, w szczególności dla przedsiębiorców, którzy w swoich firmach zatrudniają do 9 pracowników.
„Ze statystyk pochodzących z 2016 r. wynika, że w przypadku 2/3 przedsiębiorców w zapłacie opóźniają się zarówno „nowi”, jak i stali kontrahenci. Sytuację pogarsza fakt, że od lat liczba spraw wnoszonych do sądów systematycznie rośnie. W 2015 r. do sądów wpłynęło ogółem ok. 6,5 mln spraw cywilnych. W sądach rejonowych w 2015 r. w stosunku do 2007 r. ilość wnoszonych spraw wzrosła o 319%, a liczba spraw pozostałych do załatwienia z ubiegłych lat zwiększyła się o 790%.” – jak podaje Ministerstwo Rozwoju
Największe szanse na odzyskanie pieniędzy są możliwe w ciągu trzech pierwszych miesięcy od ustalonego terminu spłaty zobowiązania. W późniejszym czasie próby egzekucji długu mogą okazać się o wiele mniej skuteczne – jak podają statystyki – komornicy egzekwują mniej niż 25% zgłaszanych im wierzytelności.
Chcesz ogłosić
upadłość
konsumencką?
SPRAWDŹ
Rozwiązania problemu proponowane przez Ministerstwo Rozwoju nie zlikwidują całkowicie opóźnień w płatnościach ale z pewnością pozwolą je ograniczyć poprzez:[signinlocker]
  1. Zwiększenie zakresu danych, które udostępniane są przez BIG (Biuro Informacji Gospodarczej). Zostanie również umożliwione dokonywanie analizy możliwych zachowań płatniczych u wybranego przedsiębiorcy. W tym miejscu warto zaznaczyć, że zakres udostępnianych informacji zostanie poszerzony o należności publicznoprawne oraz informacje o bezskutecznych egzekucjach komorniczych.
  2. Utworzenie nowych zasad odpowiedzialności w relacjach inwestor-podwykonawca. Ich głównym celem ma być wyważenie interesu obu stron. Podwykonawcom zostanie przyznane prawo do samodzielnego zgłaszania faktu wykonywanych robót budowlanych w formie pisemnej. Podstawą będzie umowa z wykonawcą, a także zmniejszenie odpowiedzialności inwestora, co do wysokości wynagrodzenia za faktycznie wykonaną pracę.
  3.  Zostanie umożliwione dochodzenie należności w postępowaniu uproszczonym do 20.000 zł.
  4. Pod kontrolą sądu zostanie zwiększony wpływ obu stron na przebieg postępowania w procesie cywilnym. Strony będą miały możliwość dokonywania uzgodnień, w przypadku przeprowadzania dowodów lub podnoszenia zarzutów.
  5. Zostanie umożliwione wydawanie notarialnych nakazów zapłaty dłużnikom.
  6.  Zostanie wydłużony termin, po którym zabezpieczenie upada oraz wyjawione zostaną informacje o czynnościach dokonanych z pokrzywdzeniem wierzycieli.
  7.  Zostaną utworzone pozytywne warunki zawierania ugód przez podmioty publiczne.
  8. Usprawnienie postępowań grupowych.
Plan ten w życie jeszcze nie wszedł, ale czy rzeczywiście okaże się tak dobry i skuteczny jak został przedstawiony? Zapisy te w niektórych przypadkach będą mogły być problematyczne, np. w przypadku zajęcia nieruchomości przez komornika (patrz punkt 4). Artykuł powstał na podstawie Pakietu Wierzycielskiego opublikowanego na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju.

K.P. [/signinlocker]

Komentarze