Zdaniem Specjalisty: Prawa dłużnika

Zdaniem Specjalisty: Prawa dłużnika Konsumenci zadłużają się, aby poprawić jakość i standard swojego życia. Często bywa jednak tak, że zamiast lepiej – jest jeszcze gorzej. W większości przypadków sytuacja wygląda tak, że zadłużenie wynosi więcej niż roczne dochody. Co zrobić, gdy nie jesteś w stanie spłacać swoich zobowiązań finansowych w terminie?

Każdy ma swoje prawa, nawet dłużnik

Jednym z najważniejszych praw jest oczywiście prawo do podniesienia zarzutu przedawnienia. Wielu dłużników nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie muszą spłacać długów przedawnionych (gdy podejmą określone czynności). Długi te często są dochodzone przez wierzycieli na drodze sądowej. Przedawniają się po dziesięciu latach, jednak jest możliwe ich przedawnienie już po trzech w przypadku świadczeń okresowych bądź tych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Są jednak inne terminy przedawnień, które określają szczególne przepisy. infografika tabela
* Art. 77. 1. Z zastrzeżeniem ust. 2 oraz art. 78 roszczenia dochodzone na podstawie ustawy lub przepisów wydanych w jej wykonaniu przedawniają się z upływem roku. 1.Roszczenia z tytułu zwłoki w przewozie, która nie spowodowała ubytku lub uszkodzenia przesyłki, przedawniają się z upływem 2 miesięcy od dnia wydania przesyłki. Art. 78. 1. Roszczenia przysługujące przewoźnikowi przeciwko innym przewoźnikom (art. 5 i 6) przedawniają się z upływem 6 miesięcy od dnia, w którym przewoźnik naprawił szkodę, albo od dnia, w którym wytoczono przeciwko niemu powództwo.
[signinlocker] Zabronione jest modyfikowanie umowne terminów przedawnienia – nie wolno ich skracać, a tym bardziej wydłużać. Przy podpisywaniu umów należy zwrócić szczególną uwagę na klauzule umowne, ponieważ mogą one zawierać informację o dłuższym lub krótszym terminie przedawnienia roszczeń majątkowych. Klauzula, która zawiera informacje tego typu z punktu widzenia prawa jest nieważna oraz nie obowiązuje.
Zalegasz z ratami?
Masz problemy
finansowe?
SPRAWDŹ WIĘCEJ
By móc skorzystać z przedawnienia należy samemu zgłosić w sądzie zarzut przedawnienia. Wszystko co ładne ma swój haczyk – podobnie jest i tym razem. Co w momencie, gdy spłacimy zadłużenie nie wiedząc, że upłynął termin i wcale nie musieliśmy tego robić? W takiej sytuacji niestety nie jest możliwe ubieganie się o zwrot pieniędzy. Kolejnym bardzo istotnym elementem jest to, że przedawnienia dotyczą jedynie długów, które wynikają z umów cywilnoprawnych o charakterze majątkowym. Bieg terminu przedawnienia może zostać przerwany, szczególnie, gdy poprosimy bank o umorzenie odsetek lub rozłożenie zaległości na niższe raty. W takim momencie dłużnik przyznaje się, że ma długi wobec banku, a wtedy bieg całej procedury rozpocznie się od nowa. Może zostać przerwane nawet, gdy wierzyciel wniesie sprawę do sądu bądź zacznie mediację czy wezwie do ugody. Pocieszającą informacją jest fakt, że pisma upominające do spłaty długów wysyłane przez wierzycieli nie powodują przerwania biegu przedawnienia.
Jako dłużnik masz prawo do uzyskania informacji a wierzyciel ma obowiązek tych informacji udzielić. W pierwszej kolejności dłużnik ma prawo do informacji, jakie zadłużenie wierzyciel próbuje odzyskać poprzez wskazanie konkretnej umowy, faktury czy orzeczenia sądu. W każdym momencie żądać można dokładnego rozliczenia stanu zadłużenia, uwzględniającego dotychczasowe spłaty. Nie obawiaj się zatem zadawania pytań. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, koniecznie upewnij się u źródła zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki. – Gabriela Sienkiewicz – specjalistka ds. restrukturyzacji
  Jeśli uważasz, że Twoje długi się przedawniły ale nie wiesz jakie kroki podjąć, by uwolnić się spod presji wierzycieli – napisz lub zadzwoń do nas! Nasi specjaliści doradzą i pomogą Ci wyjść z tarapatów finansowych. Artykuł powstał we współpracy z naszą specjalistką ds. restrukturyzacji – Gabrielą Sienkiewicz.

K.P.[/signinlocker]

Komentarze