Wyciekły dane z bazy PESEL?!

Wyciekły dane z bazy PESEL?! Ostatnio w mediach bardzo głośno o rzekomym wycieku danych personalnych z systemu bazy danych PESEL. Według wielu portali internetowych dokonano ataku hakerskiego. Oczywiście na wstępie rozwiewamy wszelkie wątpliwości – ataku nie było. O sytuacji zrobiło się głośno ze względu na masowe pobieranie przez komorników danych z Rejestru PESEL. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) bada zaistniałą sytuację. Czy rzeczywiście możemy być spokojni o swoje dane?

Rzecznik prasowy warszawskiej prokuratury okręgowej sądzi, że w chwili obecnej nie ma sytuacji, w której można stwierdzić, że dane trafiły do osób nieuprawnionych. Resort sprawiedliwości monitorujący sytuację, poinformował, że zwrócił się z prośbą o przeprowadzenie kontroli do prezesów wszystkich sądów apelacyjnych. Kontrola ta wykaże, czy rzeczywiście zdarzyły się przypadki wykorzystania rejestru PESEL przez osoby nieuprawnione, w szczególności w stosunku do osób niebędących dłużnikami.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Pamiętaj, że bezpieczeństwo Twoich danych w głównej mierze zależy od Ciebie, nie licząc sytuacji losowych, takich jak ataki hakerskie, które są rzadkością. Dlatego w tej sytuacji należy
Zadbaj o swoje
finanse!
SKONTAKTUJ SIĘ
rozważyć skorzystanie z darmowych alertów Biura Informacji Kredytowej, dzięki czemu dowiesz się kiedy złodziej podszywa się pod Ciebie i próbuje w sklepie zakupić, np. sprzęt RTV na raty. Na jakiej zasadzie działają takie alerty i czym one są? Są to krótkie wiadomości SMS (bądź e-maile). Instytucja udzielająca kredytu – w trakcie, gdy złodziej próbuje dokonać zakupu – wysyła zapytanie na temat naszej historii kredytowej do BIK. W tym samym czasie otrzymujemy wiadomość o takim zapytaniu. Treść jest krótka i zawiera jedynie informację jaki bank zapytał o dane w BIK oraz zostaje podany numer telefonu na infolinię. Zaś gdy zgubiliśmy dowód osobisty, to należy go zastrzec i pamiętać, aby niezwłocznie poinformować o tym bank.

Sprawdź swoją historię kredytową

Mając negatywne wpisy w rejestrze Biura Informacji Kredytowej możesz mieć problemy z zaciągnięciem kredytu. Jeśli nie jesteś pewien, czy takie wpisy posiadasz, warto zgłosić się do nas. Nasi prawnicy zajmą się sprawdzeniem rejestru oraz pomogą w wyczyszczeniu negatywnych wpisów negocjując z wierzycielami, na wniosek których wpisy zostaną usunięte. Nie czekaj i skontaktuj się z nami jeszcze dziś!

K.P.

Komentarze