Kiedy płacimy podatek od czynności cywilnoprawnych?

Kiedy płacimy podatek od czynności cywilnoprawnych? Inaczej nazywany PCC – rzadko o nim słyszymy. Głównie znany jest nam podatek VAT (ang. Value Added Tax, pol. PTU – podatek od towarów i usług). Czy musimy płacić indywidualnie podatek PCC, np. przy kupnie przedmiotów w Internecie? Kiedy on obowiązuje, a kiedy jesteśmy z niego zwolnieni? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Podatkowi temu podlegają m.in. okazjonalnie zawierane umowy sprzedaży, przeważnie przez tych, którzy nie są przedsiębiorcami oraz nie zajmują się zawodowo działalnością handlową. Zazwyczaj przedmiotem umów sprzedaży objętych tym podatkiem są: NIERUCHOMOŚCI:
  • Grunty – działki budowlane, rekreacyjne i rolne,
  • budynki – lokale mieszkalne oraz użytkowe
RZECZY UŻYWANE (RUCHOME):
  • Samochody, motocykle, motorowery,
  • przyczepy, pojazdy i maszyny rolnicze,
  • sprzęt RTV
PRAWA MAJĄTKOWE:
  • Użytkowanie wieczyste,
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,
  • spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
  • udziały w spółkach kapitałowych oraz wierzytelności,
  • prawa autorskie
Umowy sprzedaży podlegają opodatkowaniu tylko wtedy, jeśli ich przedmiotem są nieruchomości, rzeczy ruchome znajdujące się w Polsce lub prawa majątkowe wykonywane w Polsce. Opodatkowanie dotyczy także prawa majątkowego wykonanego za granicą, jak i nieruchomości bądź ruchomości znajdujących się także za granicą – w przypadku, gdy kupujący ma miejsce zamieszkania w Polsce, a umowa została zawarta w kraju zamieszkania.

Kto jest zwolniony z podatku?

[signinlocker] Każda osoba, która na własne potrzeby kupuje samochody osobowe, motorowery, motocykle, sprzęt rehabilitacyjny czy wózki inwalidzkie – w sytuacji, gdy ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Są z niego zwolnione także jednostki samorządu terytorialnego, Skarb Państwa, Agencja Rezerw Materiałowych i organizacje pożytku publicznego, wtedy gdy dokonują czynności cywilnoprawnych w związku z nieodpłatną działalnością pożytku publicznego. Podatku nie trzeba płacić także w sytuacji, gdy kupujemy obce waluty, rzeczy ruchome – w momencie jeśli podstawa podatkowa nie przekracza kwoty 1 000 złotych. Zwolnieni z podatku jesteśmy także, kiedy pożyczamy pieniądze od bliskiej rodziny (nie więcej niż 9 637 złotych – w tą kwotę wlicza się łącznie wszystkie pożyczki z ostatnich pięciu lat od osoby). Zaś od osób trzecich kwota nie może przekroczyć 5 000 złotych, a od wszystkich 25 000 złotych. >>DEKLARACJA W SPRAWIE PODATKU OD CZYNNOŚCI CYWILNOPRAWNYCH<< Masz wątpliwości, czy powinieneś zapłacić taki podatek? Masz pytania odnośnie prawa podatkowego i chcesz uniknąć problemów z nim związanych? Skontaktuj się zatem z nami oraz skorzystaj z porady prawnej! *Artykuł powstał na podstawie informacji zawartych na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów.

K.P.[/signinlocker]

Komentarze