Jak ustrzec się przed licytacją komorniczą?

Jak ustrzec się przed licytacją komorniczą? Jak to mówią: „Lepiej dmuchać na zimne.”. W sieci znaleźć można wiele artykułów, które ostrzegają według tej zasady, aby nie zadłużać się nie mając 100% pewności, że spłacimy zobowiązanie. Co zatem w tej sytuacji mają zrobić osoby, których problem niespłaconego kredytu dotkliwie dał o sobie znać? Stając na wysokości zadania i odpowiadając na wiele Waszych maili, w których często opisujecie nam swoje trudne sytuacje życiowe – postanowiliśmy w dzisiejszym artykule przedstawić kilka praktycznych porad dla tych, którzy obawiają się licytacji komorniczej.

Od czego zacząć?

Po pierwsze nie unikaj kontaktu z wierzycielami – takie działanie z Twojej strony nie sprawi, że dług zniknie – wręcz przeciwnie! Wierzyciel nie mając kontaktu z kredytobiorcą skieruje sprawę na drogę postępowania sądowego, a w dalszej kolejności zleci wyegzekwowanie długu komornikowi. Jest to niekorzystne rozwiązanie dla obu stron, a w szczególności dla dłużnika. Komornik za swoje działania otrzymuje wynagrodzenie, które obciąża dłużnika. Jest to niekorzystne dla banku, ponieważ pieniądze, które mógłby otrzymać dostaje komornik, a tym samym wydłuża to okres spłaty zobowiązania. Dla banku jak i dłużnika wygodniejszym rozwiązaniem jest współpraca obu stron. Zobowiązanie zostanie szybciej spłacone bezpośrednio u wierzyciela niż u komornika, ponieważ nie ma obowiązku opłacenia jego wynagrodzenia, a dłużnik nie jest obciążony dodatkowymi kosztami oraz stresem związanym z komornikiem – dobrze, ładnie napisane. W praktyce jednak ciężko samemu podjąć negocjacji z wierzycielem, tak aby warunki – według których byłoby spłacane zobowiązanie – były satysfakcjonujące oraz odpowiadające możliwościom finansowym. Więc jak zacząć negocjacje i od czego? Kto powinien się tym zająć?

Mediacje na długi

Jeśli odczuwamy dyskomfort i nie wiemy jak negocjować – powierzmy sprawę specjaliście, który w naszym imieniu (na podstawie udzielonego pełnomocnictwa) zajmie się negocjacjami. Mediacja to metoda polubownego załagodzenia sporu z wierzycielem na tle finansowym. Tak naprawdę negocjacji można podjąć na każdym etapie sprawy, tj. opóźnienia w spłacie, wypowiedzenia umowy, wydania w sprawie nakazu zapłaty oraz etapie komorniczym. Zdarza się, że w niektórych przypadkach możliwe jest nawet wynegocjowanie umorzenia części zadłużenia. Negocjować, czy wnioskować można m.in. o:
  • obniżenie wysokości raty,
  • przywrócenie spłaty zobowiązania do pierwotnego wierzyciela,
  • karencję/wakacje kredytowe,
  • częściowe lub całkowite umorzenie naliczonych odsetek za zwłokę,
  • umorzenie kosztów windykacji,
  • niewszczynanie postępowania egzekucyjnego bądź jego umorzenie,

Wszczęcie egzekucji…

Kiedy otrzymasz pismo z firmy windykacyjnej lub od komornika, należy sprawdzić z jakiego tytułu dochodzone jest roszczenie. Po wszczęciu egzekucji pierwszą rzeczą jakiej można dokonać jest wniesienie zażalenia na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności w terminie do 7 dni od momentu otrzymania postanowienia. Dzięki temu egzekucja komornicza zostanie wstrzymana – przynajmniej do czasu rozpatrzenia zażalenia, przez co zyskasz cenny czas do działania. Jest to bardzo ważne ponieważ na rynku istnieje wiele firm pseudo windykacyjnych, które w wezwaniach do zapłaty domagają się np. abyś wyjawił mu swój majątek. Należy pamiętać, że z takim wezwaniem może wystąpić jedynie sąd lub komornik na wniosek wierzyciela. Egzekucje z majątku dłużnika może prowadzić wyłącznie komornik na podstawie tytułu wykonawczego, którym jest tytuł egzekucyjny opatrzony klauzulą wykonalności. Warto również uważać na oszustów podających się za komornika. Wysyłają oni masowo różne ponaglenia do zapłaty – dlatego też ustal, czy rzeczywiście współpracowałeś w przeszłości z wymienionym przez niego wierzycielem. Jeśli okaże się, że tak, to istotne aby zweryfikować czy zobowiązanie to nie zostało już spłacone i wyślij pismo wierzycielowi z wyjaśnieniami oraz dowodami wpłaty. Szukasz mediatora? Chciałbyś, aby ktoś przejął Twoją sprawę i pomógł w wydostaniu się z uciążliwych problemów finansowych? Świetnie! Zajrzyj do naszego sklepu, by poznać szczegóły oferty. Nasi specjaliści czekają aby Ci pomóc.

K.P.

* Artykuł powstał we współpracy z naszą specjalistką ds. restrukturyzacji – Gabrielą Sienkiewicz.

Komentarze