Zalegam z podatkami. Czy mogę rozłożyć je na raty?

Zalegam z podatkami. Czy mogę rozłożyć je na raty? Najczęściej słyszymy o zadłużeniach kredytowych i chwilówkowych. Jest wiele firm, które oferują pomoc w spłacie tych zobowiązań. Co w przypadku zaległości podatkowych? Czy są szanse na ich skuteczne zrestrukturyzowanie? Czy prawo przewiduje pomoc dla tych, którzy mają problemy finansowe? Restrukturyzacji mogą zostać poddane podatki typu:
  • CIT (podatek dochodowy od osób prawnych);
  • PIT (podatek dochodowy od osób fizycznych);
  • PIT-4 (zaliczka na podatek dochodowy odprowadzana za zatrudnionych pracowników/zleceniobiorców);
  • VAT (podatek od towarów i usług);
  • PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych).
To nie wszystkie podatki, w przypadku których dochodzi do restrukturyzacji. Jest taka możliwość również w przypadku innych opłat należnych Skarbowi Państwa.

Czy możemy liczyć na ulgi?

Tak! To właśnie organ podatkowy, na wniosek podatnika może:
  • odroczyć termin płatności podatku, bądź też rozłożyć jego zapłatę na raty;
  • odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek;
  • umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną. [§ 2. Umorzenie zaległości podatkowej powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona zaległość podatkowa.]
Odroczenia (przesunięcia terminu płatności podatku lub zaległości podatkowej) można dokonać tylko wtedy, jeśli wniosek składany jest przed terminem płatności podatku.[signinlocker] „Przepisy prawa podatkowego przewidują możliwość przesunięcia terminu płatności podatku, jeżeli podatnik wie, iż jego sytuacja ekonomiczna nie pozwoli mu na uregulowanie całości lub części podatku w terminie.” – fragment książki „Oddłużanie – skuteczne sposoby wychodzenia z długów” Korzyściami płynącymi z odroczenia jest możliwość późniejszej zapłaty podatku, bez ryzyka wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Jest to najłagodniejsza forma pomocy oraz łatwiej jest uzyskać akceptację Urzędu Skarbowego. Istnieje również możliwość jednoczesnego wnioskowania o odroczenie terminu płatności podatku oraz rozłożenia go na raty. Ulga w postaci rat jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Głównie dlatego, że obciąża budżet znacznie w mniejszym stopniu niż odroczenie terminu płatności (podatek spłacany jest od razu). Lepiej i łatwiej jest uzyskać decyzję o rozłożeniu podatku – lub jego zaległości – na raty, ponieważ rozwiązanie to jest preferowane przez organy skarbowe. W ramach tzw. układu ratalnego spłaty, maksymalny okres spłacania zobowiązania nie może przekroczyć 12 miesięcy. Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat mediacji oraz restrukturyzacji? Zajrzyj do naszego bezpłatnego ebooka „Mediacje zobowiązań – czyli co możesz zrobić ze swoim zadłużeniem” lub poradnika „Oddłużanie – skuteczne sposoby wychodzenia z długów”.

K.P.[/signinlocker]

Komentarze