Kiedy złożyć reklamację w sprawie kredytu frankowego?

Kiedy złożyć reklamację w sprawie kredytu frankowego? Posiadacze kredytów, tzw. „frankowych” żyją w poczuciu niemożności ich spłaty. Zobowiązania te spłacane są regularnie przez długie lata, a pozostała kwota do spłaty wcale się nie zmniejsza. Niestety umowy dotyczące tych kredytów często zawierają klauzule abuzywne, czyli niedozwolone. Kiedy złożyć reklamację w tej sprawie do wierzyciela? Jakie żądania możesz w niej przedstawić? Co istotne, nie trzeba składać kilku reklamacji dotyczących różnych zapisów w umowie. Wystarczy jedna, która będzie zawierać wszystkie zastrzeżenia.

Kiedy warto zdecydować się na reklamację?

Na pewno wtedy, gdy uważasz, że Twoje prawa są naruszane. Pamiętać należy, że złożenie reklamacji w sprawie kredytu frankowego powinno być poprzedzone analizą własnej sytuacji oraz umowy kredytowej. Najgorszym rozwiązaniem jest korzystanie z gotowych szablonów reklamacji. Umowy różnią się od siebie i ważne, aby taki dokument zawierał informacje o własnej sytuacji, oczekiwaniach oraz potrzebach. Należy skoncentrować się na istocie problemu, określeniu swojego żądania i zastrzeżeń wobec banku. W przypadku, gdy zależy Ci na przerwaniu biegu przedawnienia, wymagana będzie rozbudowana argumentacja prawna.  

Czego możesz się domagać?

Z żądań typowo prawnych możesz domagać się ustalenia nowej treści umowy poprzez zakwestionowanie indeksacji/denominacji, bądź zwrotu nadpłaconych rat i innych opłat z tytułu:
 • tzw. spreadów
 • ustalania oprocentowania przez bank według niejasnych zasad
 • ubezpieczenia niskiego wkładu
 • nie uwzględniania ujemnego LIBOR-u
Przedstawione żądania uwzględniają tylko te postanowienia, które zostały opisane w Raporcie Rzecznika Finansowego, jako potencjalnie abuzywne. Ważne, aby je przemyśleć i skonsultować się ze specjalistami w tej dziedzinie lub prawnikami, ponieważ każde z powyższych żądań może – w skrajnym przypadku – doprowadzić do unieważnienia całej umowy, czy innych konsekwencji finansowych. Musisz też określić z czym konkretnie masz problem:

 • z abuzywnością postanowień wprowadzających indeksację/denominację kredytu
 • spreadami
 • ustalaniem oprocentowania przez bank według niejasnych zasad
 • ubezpieczeniem niskiego wkładu
 • nie uwzględnianiem ujemnego LIBOR-u
Abuzywność postanowień to jedno. Problemem może być też wykonywanie umowy w obecnym kształcie, ze względu na:
 • zbyt duży wzrost raty
 • rozwód i sprzedaż mieszkania
 • śmierć małżonka
 • problem ze spłatą rat ze względu na chorobę lub brak pracy
Pamiętaj! Klauzule niedozwolone mogą ułatwić rozwiązanie rzeczywistych problemów związanych z umową.

Zacznij wszystko od analizy

Warto podejmować prób reklamacji umowy kredytowej, ale ważne aby mieć pewność, jak wypada pod kątem abuzywności. Dobrze jest przekazać ją specjalistom do analizy. Dlatego też proponujemy Ci bezpłatną analizę umowy kredytu „frankowego”! Zadzwoń (32 420-27-00) lub napisz do nas!

Zapraszamy również wszystkich zainteresowanych na bezpłatne konsultacje prawne. Odbędą się 12 grudnia 2017r. od 12:00 do 19:00 w Kancelarii eMediator Legal w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 11/2. Nie zapomnijcie o przygotowaniu umów kredytowych do darmowej analizy!

* Artykuł powstał na podstawie informacji zawartych na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.

K.P.

Komentarze