Czym różni się restrukturyzacja od konsolidacji?

Czym różni się restrukturyzacja od konsolidacji? Restrukturyzacja jest nagminnie mylona z konsolidacją. Oba te rozwiązania bardzo się różnią od siebie. Jedyne, co ich łączy to funkcja jaką pełnią, czyli ułatwienie spłaty zaległych kredytów. Jedno polega na zmianie warunków spłaty, drugie zaś na połączeniu wielu zobowiązań w jedno. Oczywiście jest to bardzo skrócony opis tych usług. Kto, kiedy i z jakiego rozwiązania powinien skorzystać? Jakie są różnice między nimi i korzyści, które płyną z ich zastosowania?

Co to jest restrukturyzacja?

Jej głównym celem jest zawieszenie spłaty rat (na określony czas), wydłużenie okresu spłaty bądź też umorzenie części zadłużenia. Pozwala ona również na zatrzymanie egzekucji, dzięki czemu osoba zadłużona zyskuje cenny czas na poprawę własnej sytuacji finansowej. W tym przypadku polecamy naszych specjalistów od mediacji, którzy na co dzień zajmują się negocjacjami w imieniu osób zadłużonych o lepsze warunki spłaty, czy nawet umorzenie części zadłużenia – w konkretnych uzasadnionych przypadkach. Wnioskując o zawieszenie spłat bank może zawiesić spłaty kapitału oraz odsetek na kilka miesięcy. Ważną informacją w tym miejscu jest fakt, że zawieszona będzie jedynie spłata raty, zaś naliczone w tym czasie odsetki trzeba będzie oddać. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chwilowo straciły płynność finansową. Bank może wyrazić zgodę nawet na umorzenie części zadłużenia. Dzieje się tak, gdy widzi szanse na odzyskanie pieniędzy. Rozmowy z wierzycielami są  zalecane. Niestety często brak odpowiedniej wiedzy, czy niedostateczna znajomość prawa mogą spowodować, że negocjacje mogą okazać się niekorzystne. Dlatego też w naszej ofercie oddłużeniowej znajduje się restrukturyzacja, którą w Twoim imieniu przeprowadzą mediatorzy, którym prawo bankowe nie jest obce. Restrukturyzacja jest korzystna dla obu stron – dla dłużnika oraz wierzyciela. Bank ma gwarancję odzyskania swoich pieniędzy, a dłużnik uniknięcia procedury windykacyjnej.

restrukturyzacja a konsolidacja

Co to jest konsolidacja?

Scala wszystkie dotychczasowe zobowiązania, dzięki czemu masz możliwość spłaty jednej raty, a nie kilku, za kredyt bankowy, kartę kredytową, a nawet pozabankowe produkty. Jednocześnie ujednolica stopę procentową, terminy oraz pozostałe warunki spłaty. Co prawda, należy liczyć się z tym, że nie każdy bank oferuje taką konsolidację na jakiej by nam zależało. Dlatego należy uważnie przeglądać oferty kredytów konsolidacyjnych, oraz na jakich warunkach są udzielane. Pamiętaj jednak, że konsolidacja jest również długiem. Pozyskane pieniądze od banku przeznaczane są na spłatę innych kredytów i pożyczek. Zatem bank w momencie przyznania kredytu, nie przeleje pieniędzy na Twój rachunek, lecz bezpośrednio na rachunki tych instytucji, w których jesteś zadłużony. To powoduje, że poprzednie zadłużenia są spłacone, kosztem nowego wierzyciela, któremu musisz wpłacać co miesiąc nową ratę. Dlaczego raty kredytu przy konsolidacji są niższe? Są takie z powodu dłuższego czasu kredytowania. Dodatkowo za udzielenie kredytu pobierana jest prowizja oraz pojawiają się kolejne koszty, np. związanie z koniecznością wykupienia polisy. Banki chętnie konsolidują długi, ponieważ jest to dla nich opłacalne. Przykład kosztów kredytu konsolidacyjnego jednego z czołowych banków:
Przykład reprezentatywny dla produktu kredyt konsumencki – konsolidacyjny kredyt gotówkowy, sporządzony w oparciu o przepisy art.8 ustawy o kredycie konsumenckim: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) wynosi 10,66%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 57 000,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 79 600,96 zł, oprocentowanie nominalne zmienne 7,77% w skali roku, całkowity koszt kredytu 22 600,96 zł (w tym: prowizja za udzielenie kredytu 4 428,90 zł – 7,77%, odsetki 18 172,06 zł), 83 miesięczne rat równe w wysokości po 959,05 zł, ostatnia rata: 958,86 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 04.01.2018 r. na reprezentatywnym przykładzie.
Konsolidacja nie jest złym rozwiązaniem, jednakże jeśli poszukujesz skutecznego wyjścia z długów, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okaże się restrukturyzacja.

Skorzystaj z cennej wiedzy naszych specjalistów ds. restrukturyzacji. Zadzwoń lub napisz do nas!

K.P.

Komentarze