5 sposobów na poprawę zdolności kredytowej

5 sposobów na poprawę zdolności kredytowej Bez zdolności kredytowej nie otrzymamy kredytu. Zdolność ta, to nic innego, jak umiejętność kredytobiorcy do spłaty zobowiązań w terminie. Ten czynnik jest brany pod uwagę w pierwszej kolejności przy rozpatrywaniu wniosku o kredyt. Zdarza się, że posiadamy negatywne wpisy i problemy z otrzymaniem kredytu. Co zrobić w takiej sytuacji? W jaki sposób poprawić zdolność kredytową?

Regularna spłata i małe pożyczki bankowe

Podstawą budowania dobrej historii kredytowej jest regularna spłata oraz zaciąganie małych pożyczek bankowych, bądź sprzętów na raty. Aktywność kredytowa również buduje naszą zdolność i banki widzą, że jesteśmy rzetelnym kredytobiorcą. Jednakże warto podejść do tego rozwiązania ostrożnie. W przypadku problemów z płynnością finansową lepiej nie zaciągać kolejnych kredytów lub pożyczek, a jedynie skupić się na spłacie zaległości finansowych.

Forma zatrudnienia

Owszem. Zatrudnienie na umowę o pracę na czas określony lub nieokreślony ma ogromne znaczenie i według banków jest uznawane za najbezpieczniejszą formę zatrudnienia. Należy być zatrudnionym minimum od trzech miesięcy, by bank wziął nasze dochody pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku kredytowego. Zdarzają się także banki, które wymagają co najmniej sześciomiesięcznego zatrudnienia – w przypadku umowy na czas nieokreślony. Co się stanie w momencie, gdy wygaśnie umowa w trakcie trwania spłaty kredytu? Bank może poprosić o dostarczenie aneksu do umowy kredytowej, który informuje o przedłużeniu umowy o pracę.

Spłać inne kredyty i popraw historię

Zanim złożysz wniosek kredytowy o nowy kredyt spłać wszystkie poprzednie. To bardzo istotne ponieważ inne zobowiązania obniżają Twoją zdolność kredytową, a co za tym idzie – kolejny otrzymasz na gorszych warunkach lub wcale. Jeśli spłata nastręcza Ci wielu trudności, rozważ mediację – postaraj się o wydłużenie okresu spłaty, a tym samym zmniejszenie wysokości rat. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego też mając świadomość tego, że będziesz mieć w przyszłości problem z terminową spłatą – skontaktuj się z wierzycielem lub mediatorem, który w Twoim imieniu wynegocjuje nowe warunki spłaty kredytu. Dzięki temu unikniesz negatywnych zapisów w BIK.

W przypadku posiadanych już negatywnych wpisów, które dotyczą spłaconych zobowiązań istnieje możliwość wycofania ich. Dokonać tego może jedynie wierzyciel, u którego spłacaliśmy dany kredyt. W tej sytuacji należy złożyć stosowny wniosek. Jeśli nie wiesz jak tego dokonać skontaktuj się z nami, a zajmiemy się Twoją sprawą za Ciebie.

Wszystko zaplanuj

Zanim podejmiesz decyzję o wzięciu kredytu – dokładnie zaplanuj cały proces. Zastanów się jaka kwota kredytu Cię interesuje oraz ile wynoszą koszty utrzymania całego gospodarstwa domowego. Dobrze jest też zadbać o wkład własny – w przypadku kredytów hipotecznych – ponieważ kredyt z własnym wkładem jest mniej oprocentowany i tańszy. Dobrze zaplanowana decyzja o kredycie może zaowocować jego bezproblemową spłatą, a tym samym wzorowym scoringiem BIK.

Buduj, nie burz. Ogranicz liczbę wniosków kredytowych.

Składanie zbyt wielu zapytań kredytowych w bardzo krótkim czasie znacznie obniża zdolność kredytową. Zanim zaczniesz ubiegać się o większe kredyty, weź np. telewizor na raty lub budżetowego laptopa. Regularna spłata rat w terminie znacznie podniesie punktację w BIKu, a tym samym otrzymasz w banku kredyt na lepszych warunkach, być może większy – zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Zrezygnuj także z niepotrzebnych kart kredytowych i limitów na koncie. Mogą one negatywnie wpływać na historię kredytową, nawet wtedy, gdy z nich nie korzystasz. Bank może założyć, że skoro posiadasz takie produkty, to niewykluczone, że w przyszłości z nich skorzystasz.

Szukasz pomocy w spłacie swoich zobowiązań? Dobrze trafiłeś! Nasi mediatorzy w Twoim imieniu wynegocjują nowe warunki spłaty kredytu, dzięki czemu Twój budżet nie będzie przeciążony.

K.P.

Komentarze