Długi. Jak z nich wyjść? Jak uporządkować swoje sprawy?

Długi. Jak z nich wyjść? Jak uporządkować swoje sprawy? Koniec roku to świetny czas na podsumowania. Czas na porządkowanie finansów – etap analizy wydatków priorytetowych oraz tych, z których można spokojnie zrezygnować, aby wyjść z długów. Długi. Jak z nich wyjść? Jak uporządkować swoje sprawy? Marcin Kokoszka to jeden ze współzałożycieli Kancelarii Prawnej Emediator Legal Bratek Kokoszka Świderska sp. k oraz spółki Emediator.pl. Jeżeli jeszcze nie subskrybujecie jego kanału to zapraszamy, szczególnie po porady finansowe i oddłużeniowe. SUBSKRYBUJ: http://bit.ly/SubMarcinKokoszka Odsyłamy do filmu, jaki na ten temat Marcin Kokoszka opublikował na swoim kanale na youtubie: Poniżej w skrócie przedstawimy to wszystko, co Marcin powiedział w materiale. Zapraszamy do lektury!

Długi: Finansowe porządki. Jak zacząć?

Do finansowych porządków wystarczy Wam tylko kartka i długopis. Podzielcie kartkę na cztery części i w czterech różnych fragmentach tej kartki zapiszcie poszczególne hasła:

I – Cały majątek

W tej części kartki wypiszcie cały majątek. Wszystko co macie, wszystko co jest Waszym jakimkolwiek majątkiem wypisując od myślników. Od największych do najmniejszych wartości wszystko, co sobie jesteście w stanie przypomnieć. Nieruchomości, samochody, komputery, laptopy, rowery, hulajnogi itd. Przypomnijcie sobie, co dostaliście na ostatnie święta, przypomnijcie sobie wszystkie te rzeczy, które w ostatnim czasie nabyliście. Być może jakieś graty na strychu. A może ktoś ma motor, motorówki. Wypiszcie to wszystko i oceńcie ile na dzień dzisiejszy według Was może to być warte. W jakiej cenie bylibyśmy w stanie te rzeczy spieniężyć.

II – Wszystkie zobowiązania (długi)

W drugiej części kartki wypiszcie wszystkie zobowiązania. Wszystkie długi jakie macie, całe Wasze straty, wszystko co jest do oddania, wszystkie zobowiązania. I znowu od myślników wypisujecie wszystkie zobowiązania z kwotami, z wszystkimi informacjami, które są ważne, z datami, jeżeli wiemy do kiedy jest coś do spłaty. Tutaj na pewno będzie dużo pracy, ponieważ trzeba je wyliczyć, zobaczyć ile na dzień dzisiejszy zostało. Oczywiście, jeżeli teraz siadacie, chcecie to po prostu mieć z głowy zrobione, wypiszcie przykładowe kwoty, takie które Wam się wydaje, że tyle jest na dzień dzisiejszy. Dzisiaj ważne jest, żebyście w ogóle sobie uświadomili w jakim miejscu jesteście, ile jeszcze zostało do spłaty.

III – Miesięczne koszty

W trzeciej części kartki wypisujecie miesięczne koszty. Pod zobowiązaniami wpisujecie sobie Wasze miesięczne koszty, gdzie co miesiąc ponosicie koszty. Będą to też rzeczy, które są również w kategorii “Zobowiązania”. Miesięczne raty, miesięczny czynsz, miesięczny abonament za telefon. Wszystkie tego typu rzeczy, które opłacacie co miesiąc.

IV – Miesięczne dochody

W ostatnim fragmencie kartki wypisujecie miesięczne dochody. Tutaj warto wypisać, gdzie oraz ile zarabiacie pieniędzy. Także te, jakie moglibyście jeszcze mieć. Jednym z dochodów może być spieniężenie Waszego majątku. To jest ważne, żeby w ten sposób to podzielić, dlatego, że jeżeli będziemy sobie cały czas zapisywać od myślników wszystko w różnych miejscach, to cały czas będziemy mieli bałagan. Ciężko nam będzie dojść do tego, żeby pozbierać wszystkie informacje.

Bardzo ważne, żeby zacząć działać i uświadomić sobie całą tą sytuację.

Im więcej sobie uświadomicie, tym więcej dróg zobaczycie.

Jak obniżyć koszty życia, jak zrezygnować z pewnych rzeczy? A może jak możecie więcej zarabiać? Czy możecie iść do drugiej pracy, czy możecie w Waszej pracy awansować, czy możecie robić nadgodziny, czy prowadząc biznes możecie pozyskać jakichś klientów? Które z tych punktów mogłyby się przekładać na jeszcze większe pieniądze. Aby spłacić zobowiązania, to naturalnie trzeba więcej zarabiać, mniej wydawać, więcej spłacać, część umorzyć. Ostatnie miejsce, to są koszty. Skupcie się przede wszystkim na tym, co jest stałym miesięcznym obciążeniem i przemnóżcie sobie to razy 12 miesięcy. Zastanówcie się, czy na pewno musicie z tych rzeczy korzystać.
Masz długi? Jak obniżyć koszty? Praktyczne przykłady.
Oczywiście, jeżeli jest czynsz, to zobaczcie czy na pewno potrzebujecie takie duże mieszkanie, taki duży dom. Jeżeli jest to Wasz dom, zobaczcie czy możecie go sprzedać. Jeżeli macie samochód, zastanówcie się czy na pewno potrzebujecie ten samochód. Koszt samochodu, to nie jest tylko paliwo. Jeżeli sprzedasz ten samochód lub motor, rower, to jest Twój środek transportu. Jeżeli to sprzedasz i spłacisz zobowiązanie, nie będziesz musiał płacić odsetek. Tak naprawdę oprócz tego, że dzisiaj samochód generuje Wam koszty, to jeszcze obniżyłby Wasze miesięczne zobowiązania. Jakim kosztem jest samochód? Ubezpieczenie, parking, paliwo oczywiście, plus wszelkiego rodzaju naprawy. Bardzo często to są dodatkowe kilka, kilkanaście, w zależności od samochodu, ale przynajmniej te kilka tysięcy złotych rocznie dodatkowo trzeba dołożyć do danego środka transportu. Zastanówcie się, czy na pewno tego potrzebujecie.
Abonament na siłownię?
Szczerze sobie odpowiedzcie, jak często chodzicie na siłownię? Ile razy jest tak, że mając kartę, zaczynacie chodzić, bo jest styczeń, postanowienia noworoczne. Później co chwilę przerwy, a przecież co miesiąc płacicie za ten karnet. Jeżeli możecie, zrezygnujcie z tego. Nie mówię o tym, żeby przestać ćwiczyć. Jestem fanem ćwiczeń i uważam, że zdecydowanie każdy powinien to robić. Każdy, kto może. To bardzo dobrze wpływa na całą organizację życia, na systematyczność. Natomiast niekoniecznie musicie ćwiczyć na siłowni. Możecie sobie pobiegać. Przecież jest mnóstwo siłowni w parkach, czy w różnych miejscach, gdzie możesz iść. Zobaczcie, czy ewentualnie nie zamienić tego karnetu na tańszy. Być może w innym miejscu siłownia nie będzie tak super wypasiona, być może tam nie będzie jakiegoś najfajniejszego sprzętu, czy po prostu nie będzie tam ładniej. Natomiast jeżeli idziecie poćwiczyć, żeby osiągnąć jakiś efekt, jakiś cel, to po prostu możecie iść tam, gdzie na dzień dzisiejszy jest najtaniej lub po prostu gdzie jest za darmo.
Subskrypcje?
Macie Spotify albo czy Netflix, subskrybujecie? Faktycznie jest Ci to potrzebne?  Czy nie macie zbyt drogich abonamentów czy telewizji cyfrowej? Te rzeczy możecie odpuścić. Po pierwsze zaoszczędzicie pieniądze, a po drugie będziecie mieć czas na to, żeby zacząć więcej zarabiać. Bardzo ważne, jeżeli zobaczycie taki koszt. Czasami patrzę, mówię: “Co to tam jest 29, albo 40 złotych miesięcznie”. Ale 40 złotych miesięcznie razy 12 miesięcy, to jest 480 złotych na rok. To już wygląda bardzo konkretnie i jest się już w stanie spłacić jakieś zobowiązanie.

Bardzo często to za co dodatkowo płacicie, jest tym na czym marnujecie czas. Teraz jest czas na to, żeby wziąć odpowiedzialność za swoje życie w swoje ręce i zacząć działać. Zacząć wychodzić z długów.

W momencie kiedy już sobie z tym poradzicie, kiedy Wasza sytuacja finansowa będzie unormowana i wszystko będzie dobrze funkcjonowało, zapraszam z powrotem do takiego życia, tylko pod warunkiem, że Wasze dochody też będą większe, żeby z powrotem nie wpaść w długi. Wtedy będzie można krok po kroku stopniowo wracać do takiego funkcjonowania. Namawiam Was, aby przemyśleć, jaki macie majątek, jakie zobowiązania, miesięczne koszty oraz dochody, bo dzięki temu można zauważyć, że tak naprawdę jest się w stanie zmienić swoją sytuację na bardzo korzystną.
Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc!
Masz problemy finansowe, długi? Nie masz możliwości regulowania zaległości finansowych? Ogłoszenie upadłości zagwarantuje Ci szybkie pozbycie się wszystkich długów, uwolni od wieloletnich spłat i problemów z komornikiem. Nasi specjaliści przeanalizują Twoją sytuację. https://emediator.pl/mediacje-oddluzenia-restrukturyzacje/  

Komentarze