Odpowiedzialność za długi męża lub żony

Odpowiedzialność za długi męża lub żony „W małżeństwie każda zaleta jest podwójna, lecz każda wada – dziesięciokrotna.” – mawiał satyryk. Jest w tym dużo prawdy. Trudne sytuacje w związku rodzą problemy, zarówno dla męża jak i żony. Małżonek zadłużonego przedsiębiorcy potrzebuje oddłużenia niemal na równi z zadłużonym.

Odpowiedzialność za długi małżonka

Może się zdarzyć, że współmałżonek zaciągnie kredyt bez wiedzy drugiej strony albo firma, którą prowadzi, wpadnie w kłopoty finansowe i pojawią się długi. Jeżeli przed zaciągnięciem pierwszych zobowiązań nie została zawarta umowa o rozdzielności majątkowej, wierzyciel ma prawo domagać się zajęcia przez komornika majątku wspólnego obojga małżonków.
Zadbaj o swoje finanse! Nie bój się, poprosić o radę. Pomożemy rozwiązać Twój problem. Skontaktuj się z nami: tel. +48 733 977 353 email:oddluzenia@eMediator.pl
Mało tego, nawet w sytuacji, gdy małżonek nie wyraził zgody na zadłużenie, wierzyciel może żądać odzyskania należności nie tylko z majątku osobistego dłużnika, ale również z wchodzących w skład majątku wspólnego dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej oraz z korzyści uzyskanych z jego praw np. autorskich.[signinlocker] Jeśli natomiast zaległość powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, wtenczas wierzyciel będzie miał prawo dodatkowo zaspokoić swoje zobowiązania z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa. Gdy mąż lub żona zaciągnęli zobowiązanie za zgodą współmałżonka, wierzyciel może domagać się przeprowadzenia egzekucji komorniczej także z majątku wspólnego.Komornik nie może jednak zająć wynagrodzenia żony za pracę, jeśli ona sama nie jest dłużnikiem.

Ogłoszenie upadłości

W niełatwej sytuacji majątkowej znajduje się rodzina niewypłacalnego przedsiębiorcy w razie ogłoszenia jego upadłości. Wspólność ustawowa między nim a jego małżonkiem ustaje wówczas z mocy prawa z dniem ogłoszenia tej upadłości, a majątek wspólny wchodzi do masy upadłości. W dodatku domniemuje się, że majątek wspólny, który został zgromadzony w okresie prowadzenia firmy, został nabyty z środków, które pochodziły w dochodów z tej firmy. W takiej sytuacji małżonek upadłego przedsiębiorcy powinien dochodzić w postępowaniu upadłościowym należności z tytułu swojego udziału w majątku wspólnym, a swoją wierzytelność zgłosić sędziemu komisarzowi.

Zabezpieczenie

W Polsce wspólność majątkowa to standardowe podejście do małżeńskich finansów. Dobrze jest jednak zadbać zawczasu o swoje bezpieczeństwo, tak aby oddłużenie nie było potrzebne. Obrona majątku wspólnego przez zniesienie wspólności majątkowej nie będzie skuteczna, jeśli nastąpiła ona w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Natomiast zniesienie wspólności na podstawie zawartej między małżonkami umowy majątkowej będzie skuteczne w stosunku do masy upadłości tylko wówczas, gdy umowa została zawarta co najmniej dwa lata przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości. [/signinlocker]

Komentarze