Upadłość konsumencka – kiedy ogłosić, jak przeprowadzić?

Upadłość konsumencka – kiedy ogłosić, jak przeprowadzić? Upadłość konsumencka. Kilka kroków przeprowadzenia procesu upadłości konsumenckiej. Jakie warunki trzeba spełnić przy składaniu wniosku? Kiedy można go złożyć? Jakie okoliczności losowe brane są pod uwagę przy ubieganiu się o uzyskanie upadłości konsumenckiej? Temat – można powiedzieć – trudny. Natomiast rzeczywiście funkcjonujący w Polsce. Kiedy weszła ustawa o upadłości konsumenckiej, przez parę pierwszych lat trudno było dostać taką upadłość. Dosłownie było kilkadziesiąt upadłości przez kilka lat, po czym została zmieniona ustawa. Tak naprawdę z dnia na dzień zaczęły się sypać wnioski. Nasza kancelaria też w tym bardzo aktywnie uczestniczyła. Doszło do tego, że rocznie przechodzi już kilka tysięcy wniosków.

Pokaż swoją dobrą wolę.

Jeżeli będziemy rozmawiali o restrukturyzacji, to dla Was jest to bardzo ważne! Kiedy staracie się o taką upadłość, to dobrze jest pokazać, że była dobra wola. Tak naprawdę staraliśmy się,  chcieliśmy poradzić sobie z tymi zobowiązaniami, a restrukturyzacja jest jedną z takich najpopularniejszych metod działania, żeby spróbować obniżyć te raty, żeby spróbować jakoś je rozłożyć na mniejsze raty, żeby w ogóle być w stanie spłacać te zobowiązania. To jest pierwsza rzecz.

Przypadek losowy.

Druga jest taka, że tam powinny być już opóźnienia. Możemy zgłosić upadłość w momencie, kiedy mamy jakiś przypadek losowy. Nie radzimy sobie z naszymi zobowiązaniami, ale nie z naszego powodu. To może być jakaś choroba, śmierć osoby bliskiej. Jeżeli ogólnie w gospodarstwie domowym nasze dochody zmalały i – tak, jak mówię – to nie jest z naszego powodu. Jeżeli np. pracowaliśmy gdzieś. Mieliśmy zły humor i rzuciliśmy wypowiedzenie, nie jest to powód niezależny od nas. W momencie, kiedy rozchorujesz się, śmierć osoby bliskiej, chorobą może być np. alkoholizm, hazard – jeżeli jest to rzeczywiście stwierdzone jako choroba – wtedy można się na to powołać przy upadłości konsumenckiej. Teoretycznie jest tak, że pętla kredytowa nie jest przypadkiem. Natomiast to też jest pewnego rodzaju uzależnienie. Różnego rodzaju uzależnienia są chorobą, więc tutaj można też popatrzeć na to od takiej strony humanitarnej, czy jakby takiej społecznej. Chodzi o to, że można bardzo wiele argumentów używać i przygotowywać, żeby jednak ta upadłość konsumencka przeszła. Nasza kancelaria ponad sto takich upadłości przeprowadziła, więc mamy tego bardzo szeroki przekrój i z analiz dodatkowo dużo więcej zostało zrobione, gdzie też patrzymy na to, czy ktoś może dostać taką upadłość.

Upadłość konsumencka. Pamiętaj o tym.

Po pierwsze: musimy mieć dobrą wolę, że chcieliśmy to spłacać. Nie mogliśmy brać pożyczek wiedząc już o tym, że chcemy ogłosić upadłość konsumencką. Druga rzecz: jeżeli już złożymy taki wniosek, to nie możemy dalej się zadłużać. To już musimy chcieć z tego wyjść. Po prostu nie możemy brać kolejnych pożyczek w momencie, kiedy składamy wniosek o upadłość konsumencką. Musimy zebrać wszystkie dokumenty lub wziąć pełnomocnika, który zrobi to za nas, żeby cały wniosek wypełnić bardzo szczegółowo.

Możesz mieć upadłość konsumencką, czy nie?

To jest bardzo ważne. Nie dziwię się, że czasami te sprawy bardzo długo trwają albo nawet są odrzucane. Sami składając ten wniosek niektóre osoby podchodzą do tego niepoważnie. Chodzi o długi, o cały majątek na rzecz wszystkich naszych długów. Oddajemy cały majątek na rzecz wszystkich naszych długów w momencie, kiedy ogłaszamy taką upadłość konsumencką.

Niczego nie ukrywaj.

To jest oczywiście bardzo ważne! Nic nie zataić, nie ukrywać majątku, tylko rzeczywiście wypisać. Jeżeli już ogłaszamy taką upadłość konsumencką, powinniśmy wiedzieć, że dajemy cały nasz majątek na rzecz wszystkich naszych długów. To powinna być dla nas szansa.

Co się dzieje dalej?

Jeżeli już idziemy do sądu, jeżeli sąd ogłasza taką upadłość, to może nam rozpisać jeszcze na 36 miesięcy spłatę tych zobowiązań na tyle, na ile my jesteśmy. Dla przykładu, jeżeli my pracujemy i zarabiamy 1500, 2000 złotych, a rat mieliśmy np. na 3, 4 tysiące złotych, to teraz może być tak, że będziemy mieli np. 300 złotych ratę i to będzie przez 3 lata, to oczywiście pójdzie do wierzycieli i wtedy mamy wszystko tak naprawdę po tych 3 latach zakończone.

Upadłość konsumencka. Szukasz pomocy?

Taka analiza, czy ktoś może mieć upadłość konsumencką czy nie, czy też przedsiębiorstwa, to też jest bardzo ważne, że upadłość konsumencką można ogłosić w momencie, kiedy nie prowadzi się już działalności gospodarczej. A jeżeli się prowadzi, to trzeba już wtedy upadłość przedsiębiorstwa ogłosić. Takie analizy pewnie w większości firm takich, które się tym zajmują są darmowe. Mówię tak, dlatego, że w naszej firmie jest to taka darmowa analiza i wtedy podejmuje się decyzję, czy ktoś chce podjąć taką upadłość czy nie. Myślę, że to jest tak indywidualna sprawa i też taka – można powiedzieć – dość głęboka i ważny temat, że najlepiej tu zastosować właśnie takie indywidualne podejście. Przedstawiam tutaj kilka informacji takich, które trzeba spełnić, żeby rzeczywiście móc ogłosić upadłość konsumencką. Co można zrobić, czego nie można zrobić. Ale myślę, że najlepiej by było rzeczywiście podejść bardzo indywidualnie do tematu.

Upadłość konsumencka. Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc! 

Masz problemy finansowe, długi? Nie masz możliwości regulowania zaległości finansowych? Ogłoszenie upadłości zagwarantuje Ci szybkie pozbycie się wszystkich długów, uwolni od wieloletnich spłat i problemów z komornikiem. Nasi specjaliści przeanalizują Twoją sytuację. Sprawdź: https://emediator.pl/mediacje-oddluzenia-restrukturyzacje/

Komentarze