Co to są klęski żywiołowe?

Co to są klęski żywiołowe? Klęski żywiołowe to bardzo częste zjawiska na naszej planecie. Powodują ogromne zniszczenia, straty materialne, a co najgorsze – są przyczyną śmierci wielu ludzi. Szacuje się, iż klęski żywiołowe powodują więcej strat niż wojny. Dlatego warto jest pomyśleć o ubezpieczeniu na wypadek klęski żywiołowej, aby móc później uzyskać odszkodowanie. Wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że problem dotyczy każdego z nas. Wydaje się im, że ich nieszczęście nie spotka. Jednak życie pokazuje, że takie sytuacje zdarzają się dosyć często – dlatego lepiej jest być na nie przygotowanym. Uzyskanie odszkodowania od ubezpieczalni może w znacznym stopniu pomóc w tym, aby nasza sytuacja finansowa po kataklizmie nie uległa pogorszeniu. Spójrzmy choćby na raporty z poprzedniego roku. Jedna z największych klęsk spadła na Niemcy – w czerwcu 2013 roku powódź spowodowała straty w wysokości aż 15,2 mld dolarów. Letnie burze gradowe w Niemczech kosztowały ubezpieczycieli 4,1 mld USD. Natomiast tajfun Hayan, który miał miejsce w zachodniej części Oceanu Spokojnego, spowodował śmierć 6 tysięcy ludzi.[signinlocker] Według definicji znajdującej się w art. 3 ust. 1 pkt .1 ustawy z dnia 18 kwietnia 2002 roku o stanie klęski żywiołowej, klęska żywiołowa to katastrofa naturalna lub awaria techniczna, której skutki zagrażają życiu lub zdrowiu dużej liczby osób, mieniu w wielkich rozmiarach lub środowisku na znacznych obszarach, a pomoc i ochrona przed klęską żywiołową aby mogły być skuteczne, muszą zostać podjęte nadzwyczajne środki. Wszelkie organy, instytucje, specjalistyczne służby i formacje muszą sprawnie współpracować pod jednolitym kierownictwem. Jak wynika z powyższego, klęski żywiołowe to szerokie pojęcie, do którego zaliczyć możemy:
  • trzęsienia ziemi,
  • wybuchy wulkanów,
  • pożary,
  • powodzie,
  • huragany,
  • sztormy,
  • długotrwałe susze,
  • silne mrozy i śnieżyce,
  • ulewne deszcze,
  • lawiny,
  • epidemie
  • … i inne zjawiska, które człowiek współczesny umie już przewidywać, lecz nie potrafi stawić czoła.
Wiedząc już co to jest klęska i jakie mogą być jej konsekwencje, widzimy, że naprawdę warto jest pomyśleć o ubezpieczeniu. Nigdy nie wiadomo, czy piorun nie trafi nam w dom i spowoduje, na przykład pożar. Skąd wtedy wziąć środki na odnowienie, jeśli znikąd nie będziemy mieli pomocy? Dzięki odszkodowaniu jesteśmy w stanie mniejszym kosztem zlikwidować straty, jakie ponieśliśmy.

Co z odszkodowaniem?

Zdecydowana większość właścicieli domów lub budynków decyduje się na ubezpieczenie ich w przypadku klęsk żywiołowych, takich jak huragany, nawałnice, burze śnieżne i tym podobne. Tylko w ten sposób, w razie kataklizmu można uzyskać odszkodowanie. Towarzystwa Ubezpieczeniowe w takim przypadku są zobligowane do zapłacenia kwoty która pokryje koszty naprawy do momentu kiedy wartość budynku będzie taka sama jak sprzed kataklizmu. Jednak często kosztorys wykonany przez likwidatora szkody nie uwzględnia faktycznych strat i kosztów niezbędnych do przywrócenia budynku do stanu sprzed zdarzenia. Jeżeli roszczenie zostanie właściwie ustalone, to otrzymana kwota musi być wystarczająca na odbudowę przedmiotu sporu. Wszelkie zaniżenie wartości budynku odbiega od przyjętego ustawodawstwa, orzecznictwa i jest niedopuszczalne. [/signinlocker]

Komentarze