Co może windykator terenowy?

Co może windykator terenowy? Windykacja terenowa jest drugim rodzajem windykacji bezpośredniej, zaraz po windykacji telefonicznej. Polega ona na odwiedzeniu dłużnika i wynegocjowaniu warunków spłaty zadłużenia. Często słyszy się o nadużyciach stosowanych przez windykatorów, takich jak nieustanne nachodzenie, bądź straszenie prokuraturą, czy też sądem. Pada zatem pytanie: jakie są prawa windykatora, a jakie obowiązki? Należałoby zacząć od podzielenia windykacji na trzy podstawowe etapy:
  • polubowny,
  • sądowy
  • etap egzekucji komorniczej.
Działania firmy windykacyjnej skupiają się na etapie pierwszym. Windykacja terenowa polega na odbyciu negocjacji z dłużnikiem w sposób bezpośredni. Osobisty kontakt windykatora z osobą zadłużoną wywołuje u niej dyskomfort oraz presję. Takie odczucia powodują, że nie chce on powtarzać takich sytuacji, co zwiększa szanse na szybkie zakończenie sprawy.[signinlocker] Kolejnym zadaniem windykatora terenowego jest zbieranie dokumentacji dotyczącej zadłużenia. Działania takie pozwalają usprawnić ewentualne postępowanie sądowe. Wizyta w miejscu zamieszkania dłużnika daje szansę na zdobycie informacji o posiadanym majątku, co może zostać potencjalnie wykorzystane podczas egzekucji komorniczej. Zbierając wiadomości windykator może zajrzeć do sąsiadów dłużnika i uzyskać od nich dodatkowe informacje w sprawie. Innym prawem wierzyciela jest możliwość natychmiastowego inkasowania należności. Oznacza to, że jeżeli windykator, dzięki umiejętnej rozmowie skłoni dłużnika do spłaty długu, może przyjąć pieniądze w gotówce, co daje stuprocentową gwarancję, że dłużnik nie zmieni swojej decyzji o wpłacie. Jeżeli jednak z różnych powodów windykatorowi terenowemu nie wolno osobiście przyjąć gotówki, ma on prawo towarzyszyć dłużnikowi, gdy ten zechce uregulować należność wpłacając pieniądze na konto wierzyciela w banku lub na poczcie. Podsumowując, działania windykatora terenowego wchodzące w skład jego uprawnień to:
  • Wizyta u dłużnika w celu odbycia stosownej rozmowy,
  • Zbieranie dokumentacji dotyczącej zadłużenia,
  • Zdobycie informacji o źródłach majątku,
  • Przyjęcie należności od dłużnika,
  • Towarzyszenie dłużnikowi podczas wizyty w banku lub na poczcie w celu uregulowania długu, poprzez wpłacenie pieniędzy na konto wierzyciela.
Oprócz tego, jakie są prawa windykatora, należy wiedzieć, jakich działań nie może on przedsięwziąć. Wytrawne firmy windykacyjne przed zatrudnieniem osoby mającej zajmować się windykacją terenową wymagają zaświadczenia o niekaralności. Windykator nie może odbyć wizyty u dłużnika bez jego zgody. Niepisanym zwyczajem etycznego windykatora są wizyty i kontakt telefoniczny w „normalnych” godzinach, czyli nie wczesnych porannych, ani nie późnych nocnych. Nie może on też spisywać stanu majątku lub sugerować, że wystawi coś na licytację, a także ujawniać problemów finansowych dłużnika osobom trzecim. Należy podkreślić, iż działania windykatora terenowego pozostają na etapie polubownym, ponieważ nie jest on ani sądem, ani komornikiem. [/signinlocker]

Komentarze